Tir cu arcul: Cupa României a rămas la Aninoasa

Cupa României la tir cu arcul, competiţie organizată pe terenul de la Aninoasa în perioada 1 -3 iunie, s-a bucurat de un real succes, fiind prezenţi circa 100 de sportivi legitimaţi la 17 cluburi din ţară. Sportivii de la SCM Deva, pregătiţi de antrenorii Viorel Hăbian şi Gigi Puşcă, au obţinut rezultate excelente.

În proba de arc olimpic senioare, Luminiţa Boroş s-a clasat pe primul loc, urmată de colega sa de club Andreea Uriţescu. La categoria cadete, pe prima treaptă a urcat Beatrice Miklos şi ea reprezentantă a clubului devean, iar la olimpic juniori 2 fete, Carolina Venţel s-a situat pe locul doi. La arc olimpic copile, podiumul a fost ocupat în totalitate de sportivele din Valea Jiului: Ioana Puşcă, Andreea Sevastiţa şi Florentina Judea, iar la arc olimpic seniori, Ghenadie Iepuri s-a clasat pe locul doi, urmat de Călin Daniel, iar pe locul patru de Răzvan Marcu.
Mario Ţâmpu şi Flavius Tănăsescu s-au clasat pe locul trei, respectiv patru, la proba de olimpic cadeţi. La olimpic juniori 2, Denis Hăbian a ocupat locul doi, iar Florin Judea, locul patru, iar la copii pe primul loc s-a clasat Moreh Tamaş, urmat de Marco Tănăsescu şi Luis Balaci.
Interesantă a fost şi întrecerea de la proba compound seniori, unde Gigi Puşcă a ocupat locul trei, iar la cadeţi, Eduard Miklos s-a clasat pe aceeaşi treaptă.
La proba Bareboow seniori, Dacian Răzvan s-a situat pe locul trei, iar pe echipe compound seniori locul trei a fost câştigat de către echipa alcătuită din Gigi Puşcă, Radu Rădoi şi Eduard Mikloş.
Prin cumul de puncte, Trofeul Cupa României a rămas la Aninoasa, echipa ocupând locul 1, cu 97 de puncte, fiind urmată de echipele CSA Steaua Bucureşti (42 puncte) şi CS Besta Bucureşti (33 puncte).
Competiţia desfăşurată la Aninoasa, şi cea de săptămâna viitoare, de la Iaşi, numită Trofeul Federaţiei, sunt întreceri de selecţie în loturile naţionale pentru următoarele competiţii europene şi mondiale. (N.Gavrea)