Tenismenii din judeţ, de opt ori pe podium la Cupa Oraşului Hunedoara

Sportivii legitimaţi la cluburile din judeţ au urcat de opt ori pe podium la Cupa Oraşului Hunedoara la tenis de câmp, competiţie aflată în calendarul Federaţiei Române de Tenis. Tenismenii hunedoreni au obţinut şapte medalii la categoriile de simplu şi una la singura categorie de dublu.

Opt categorii de simplu şi una de dublu
Organizată pe terenurile clubului ACS Cristal, Cupa Oraşului Hunedoara a fost structurată pe opt categorii de simplu, patru la masculin şi patru la feminin şi una de dublu, la masculin. Astfel, la 10 ani simplu băieţi s-a impus Adrian Poleac (ACS Cristal Arad), urmat de Tudor Stoica (Alpa Deva) şi Andrei Damian (TC Sun Alba Iulia). La 10 ani simplu feminin a câştigat Renata Ristei (Siderurgica Hunedoara), urmată de Brianna Moldovan (TC Sun Alba Iulia) şi Alexia Bojin (Alessio Pascali Motru). Categoria 12 ani simplu masculin a fost adjudecată de Marius Brujan (CSŞ Petroşani), care l-a învins în finală pe Robert Ionescu (ACS Panalim Sibiu). La categoria 12 ani simplu feminin, Andreea Barna (CS Tenis Club Iris Ştei) a învins-o în finală pe Diana Fernolend (Alessio Pascali Motru).

Hunedorenii, abonaţi la locul secund
La 14 ani simplu masculin, Lucian Codea (CSO Cugir) l-a învins în finală pe Alexandru Scafariu (CSŞ Petroşani). În schimb, la 14 ani simplu feminin, Alexia Negrescu (TC Sun Alba Iulia) a trecut în ultimul act de Alice Abraham (CSŞ Petroşani). La categoria 18 ani masculin s-a impus Claudiu Romcea (TC Sun Alba Iulia), urmat de Alexandru Beţiu (CSM Petroşani) şi Robert Trotea (Elite Tg. Jiu). Tot o sportivă de la TC Sun Alba Iulia s-a remarcat la categoria 18 ani feminin, Alexandra Moldovan, urmată de Nicoletta Cantarella (Alpa Deva) şi Cristina Florea (TC Sun Alba Iulia). La singura categorie de dublu s-a impus cuplul format din Robert Ionescu şi Robert Călin (ACS Panalim Sibiu), care au învins în finală echipa formată din Alexandru Scafariu (CSŞ Petroşani) şi Nicholas Apreotese (Amefa Arad). La sfârşitul acestei luni, tot la Hunedoara, va avea loc Cupa Cristal. (Ovidiu Mănăstire)