Te speli pe mâni, salvezi vieți!
Campania mondială „Salvează Vieți: Igiena Mâinilor”, lansată în 2009 își propune să mențină promovarea, vizibilitatea și sustenabilitatea la nivel mondial a igienei mâinilor în îngrijirea sănătății și să „aducă oamenii împreună” în sprijinul îmbunătățirii igienei mâinilor în întreaga lume, susțin reprezentanții Spitalului Județean de Urgență Deva.
Organizația Mondială a Sănătății își propune să intensifice acțiunile la punctul de îngrijire pentru a demonstra că igiena mâinilor este calea (metoda) pentru reducerea infecțiilor asociate îngrijirii medicale și siguranța pacienților. De asemenea, își propune să demonstreze angajamentul lumii față de acest domeniu prioritar al îngrijirii sănătății, încurajarea angajamentului și a acțiunii pentru a menține această mișcare globală.
Tema din acest an a acestei campanii a fost „Uniți pentru Siguranță-Igiena Mâinilor” și a fost axată pe crearea unui climat sau mediu de calitate și siguranță pentru îngrijirea sănătății care pune preț pe igiena mâinilor, prevenirea și controlul infecțiilor prin încurajarea oamenilor de a-și igieniza mâinile la momentele potrivite și cu produsele potrivite.
Managementul Spitalului Județean de Urgență Deva a organizat în cadrul unității sanitare acțiuni de instruire a personalului privind igiena mâinilor, precum și distribuirea de materiale informative în acest sens, inclusiv pentru pacienții internați. (A.N.)