Taekwon-do ITF. Panterele negre, tot pantere

Desfășurate la Tg. Mureș, Campio­na­tele Naționale de taekwon-do ITF pentru juniorii de la categoria a II-a și a III-a, au confirmat valoarea luptă­torilor de la CS Pantera Neagră din Petroșani, pregătiți de sensei Ionuț Lascău și Maria Iovan.

Nivel foarte ridicat
Astfel, au urcat pe podiumul de premiere: Darius Drăgănescu, câș­ti­gă­torul locului I în proba de tul la indi­vi­dual juniori III dintre 23 de participanți, la categoria 11-12 ani. Tânărul sportiv din Valea Jiului a mai câștigat și locul 3 la luptă individual, categoria -30kg, dintr-un număr de 7 participanți la categoria 11-12 ani. Alte trei medalii au fost obținute de sportivii Darius Merca, locul 2 la luptă individual +50kg; locul 3 la tull individual 11-12 ani, Tudor Borlean s-a clasat pe locul 3 la luptă indi­vidual categoria +50kg, Albert Popescu, locul 3 la tul individual, juniori III și pe locul 2 la luptă individual cate­goria -30kg. Tot la această com­petiție, sportivul Leonard Ienulesc a ocupat locul 1 la tehnici speciale individual și locul 3 la luptă individual ca­tegoria -65kg, iar Vanessa Poroșnicu a obținut prima medalie la luptă individual ca­tegoria -60 kg, Andrei Nichimiș, locul 3 la tull centuri negre 1 dan. David Scorobeț a luat locul 3 la lupte, la cate­go­ria de vârstă, 13-15 ani,-40 de kg. „A fost unul dintre cele mai mari eve­ni­mente organizate de Federația Română de specialitate. A fost un nivel foarte ridicat, copiii de la 13-14 ani sunt în vizorul lotului”, a declarat antrenorul Ionuț Lascău.