Succes cu emoţii pentru CNS Cetate, după două reprize distincte

Gruparea din reşedinţa judeţului a obţinut a doua victorie consecutivă cu Ousmane N’Doye pe bancă, 3-2 în deplasare cu UTA BD II, apropiindu-se la trei puncte de prima poziţie a clasamentului. Alb-albaştrii au avut două reprize diferite la Şiria, în prima dominând categoric iar pe a doua a încheiat-o cu emoţii după ce satelitul arădenilor s-a apropiat la un singur gol.

Szekely, la primele goluri în tricoul Devei
Cu Ousmane N’Doye doar pe bancă, devenii au început în forţă duelul de la Şiria, având trei ocazii în primele 20 de minute, prin Szekely, Stoenac şi Bloj, ultimul trimiţând cu efect de la 25 de metri, dar Mureşan a respins de la vinclu. Erwin Bloj a fost şi la originea deschiderii scorului, mingea centrată de el de pe dreapta fiind introdusă în plasă de Stoenac, de la doi metri, după ce portarul gazdă luftase în careul mic. Dominarea deveană a dat roade din nou în minutul 38, când Robert Cristian a centrat în careu, Szekely a preluat şi a şutat la colţul lung, înscriind primul său gol în tricoul devean. Experimentatul atacant a recidivat în ultimul minut al primei părţi, marcând simplu după ce a scăpat singur cu Mureşan.

Gazdele, „resuscitate” după pauză
Deşi „zarurile păreau aruncate”, devenii s-au relaxat în partea secundă şi acest lucru putea să-i coste. În al treilea minut de la reluare, tinerii arădenii au redus din diferenţă, prin Covaci, acesta învingându-l pe Bodea cu un şut din marginea careului. Golul le-a dat aripi tinerilor lui Dan Oprescu, şi după două ocazii semnate de Tecsi şi Vaştag pentru oaspeţi, acelaşi Covaci a marcat dar, reuşita i-a fost anulată pentru offside. În faza imediat următoare, acelaşi jucător a trimis mingea în transversală, anunţând golul marcat peste două minute de Ghergar, cu un şut de la 25 de metri. Alb-albaştrii au trăit periculos finalul de meci, dar şi-au atins scopul şi cu victoria obţinută s-au apropiat la trei puncte de prima poziţie a clasamentului.

UTA BD II 2 (0)
Mureşan – Zdrenţan, Wild, Rogojan, Revesz – Dan, Dobrean (48 Vasile) – Ghergar, Prună, Vlad (cpt., 85 Toda) – Covaci. Antrenor: Dan Oprescu
CNS CETATE DEVA 3 (3)
Bodea – Petresc, Agache, Ionică, Cornea – Bloj, Vaştag, R. Cristian Stoenac (65 Blănaru) – Szekely (90 Lupu), Tecsi (cpt., 75 Boldea). Antrenor: Ousmane N’Doye
Arbitrii: Vlad Inoan (Floreşti) – Dragoş Popa (Băişoara), Claudiu Giorgiu (Cluj)
Au marcat: Covaci (49), Ghergar (72) – Stoenac (25), Szekely (38, 45)