Start peste aşteptări, finiş de coşmar

11 x 2 Cetate-Deva esecCiprian Marinuţ

Handbalistele de la CSM Cetate Deva au picat şi ele în „capcana” celor de la SCM Craiova, care şi-au făcut un „obicei” în actualul sezon din a câştiga partidele în ultimele minute de joc, după ce au fost conduse destul de categoric. Scorul înregistrat între cele două combatante, la finalul săptămânii, la Deva,  a fost de 21-23, după ce la pauză, Cetate conducea cu 15-9. Cartaş & co. au înregistrat astfel al doilea eşec consecutiv, în vreme ce SCM Craiova, echipă pentru care evoluează şi hunedoreanca Ana Maria Tănăsie, a ajuns la 10 victorii la rând, din 11 etape.

De la plus şase, la minus doi
Cetate a dat impresia că nu e intimidată de şirul de nouă victorii consecutive anterioare ale adversarelor şi a reuşit o primă repriză peste aşteptări. Trupa din Deva a controlat ostilităţile şi a avut şase goluri avantaj la pauză, scor 15-9. Golurile echipei Cetate au fost marcate de Cartaş, Petrinja, Din şi Krnic, care au rămas de altfel singurele marcatoare ale echipei.
Scenariul s-a schimbat radical în repriza secundă, SCM fiind pe val, iar Cetate în agonie. Cu portarul Ionica Munteanu în rol de înger păzitor, oltencele au redus treptat din diferenţă  şi au egalat în minutul 57, scor 21-21. S-a întâmplat aşa pentru că handbalistele de la Cetate au marcat doar şase goluri, iar oltencele au realizat un număr dublu de goluri, 12. Bulversată de răsturnarea de situaţie impusă de oaspete, trupa deveană a ratat şi momentul psihologic din finalul partidei, fiind surprinsă de două ori pe contraatac, astfel că scorul a devenit 21-23. În urma acestui rezultat, Cetate rămâne în mocirla din subsolul clasamentului, în vreme ce SCM Craiova este revelaţia campionatului, fiind pe locul secund, după campioana HCM Baia Mare.