Start cu victorie pe semicerc

11 x 3 handbal cetate

Cetate Devatrans a demarat cu dreptul în noul sezon al Ligii Naţionale de handbal feminin, deşi investiţiile şi achiziţiile din această vară au fost mai modeste decât la startul campionatului precedent. Gruparea deveană a dispus, scor 31-28 (17-14), pe teren propriu, de Neptun Constanţa, echipă cu greutăţi financiare, care s-a prezentat la joc cu doar două rezerve.
Au condus, dar n-au convins
Cartaş şi compania au fost net superioare adversarelor, având avantaj pe tabelă de la primul gol marcat, în minutul trei, până la fluierul final al partidei. Cetate s-a distanţat la un moment dat şi la opt goluri diferenţă, însă apoi şi-a arătat slăbiciunile, astfel că trupa deveană nu pare bine pusă la punct în perspectiva unor dueluri cu formaţiile mai puternice ale campionatului. Carmen Cartaş a îndeplinit şi în acest joc rolurile de lideră şi de golgheteră, marcând 13 goluri, însă cu o singură jucătoare competitivă şi profesionistă nu se intră în play-off.
Cetate a început jocul fără motivaţia şi concentraţia necesară şi a marcat primul gol după două minute şi 30 de secunde. Până la jumătatea primei reprize partida a fost echilibrată, iar devencele au avut avantaj minim pe tabelă, de unu-două goluri. Cea mai bună perioadă de joc a celor de la Cetate a fost între minutele 15 şi 22, interval în care avantajul s-a mărit permanent şi a ajuns la şapte goluri diferenţă: 15-8. Finalul părţii întâi a fost modest, iar oaspetele au profitat şi s-au apropiat la trei goluri distanţă: 17-14 (min. 30). Cetate a început în forţă repriza secundă şi a luat din nou avans mare pe tabelă, conducând cu opt goluri diferenţă 25-17 (min. 42). Diferenţa de opt lungimi s-a înregistrat şi în minutul 47 (27-19), după care Cetate s-a relaxat. Cu deja tradiţionalele gafe, erori şi lipsă de concentrare în „meniu”, Cetate a pierdut teren în mod constant şi a câştigat la final cu doar 31-28. Etapa viitoare, programată joi, 4 septembrie, Cetate Deva va juca în deplasare cu Corona Braşov, vicecampioana României, iar rezultatul va arăta adevărata faţă a echipei devene în noul campionat.
Cetate Deva: Poenaru, Miskovic, Suba ( portari) – Nicu, Malac (1 gol), Toth, Cartaş (13 goluri), Şovar (2 goluri), Simion (6 goluri), Din (6 goluri), Petrinja (1 gol), Krnic (2 goluri), Stângu, Rusu – jucătoare de câmp. Antrenor: G. Czari.
Rezultatele complete ale primei etape: SCM Craiova – HCM Baia Mare 21-32; „U” Alexandrion Cluj – HCM Roman 29-29; HC Zalău – CSM Bucureşti 19-26; CSM Ploieşti – Corona Braşov 21-29; HC Dunărea Brăila – Mureşul Tg. Mureş 36-23; Unirea Slobozia – HCM Rm. Vâlcea 23-22; CSM Cetate Deva – Neptun Constanţa 31-28. (C. Marinuţ)