Start bun la atletism

Atletele cluburilor hunedorene au început cu dreptul anul competiţional, clasându-se pe locuri fruntaşe la primul Grand Prix din 2012, desfăşurat la finalul săptămânii la Bucureşti.

Specialiste în triplusalt

Cele mai bune performanţe ale atletismului hunedorean la competiţia din Capitală au fost realizate în proba de triplusalt. Senioara Andreea Todereanu, crescută la Cetate şi legitimată din acest an la Steaua, a ocupat locul secund, cu un „zbor” de 12,68 de metri. Junioara Florentina Marincu (foto), de la CNS „Cetate” Deva, s-a clasat pe poziţia a patra, la general (senioare-tineret-junioare), cu o performanţă de 12,22 metri. Marincu (16 ani) a fost devansată doar de senioarele Cristina Bujin (Farul) şi Andreea Todereanu, şi de sportiva de 17 ani Andreea Lefcenco (Farul – 12,40 metri). „Locul ocupat în clasament de Marincu este foarte bun, ea fiind practic lideră la categoria ei de vârstă. Mă aşteptam însă la mai mult ca performanţă efectivă, la un zbor de 12,50-12,60 metri. Cred că Marincu are şi o scuză, întrucât călătoria spre Bucureşti a fost extrem de obositoare, din cauza blocajelor provocate de zăpadă. În privinţa stelistei Andreea Todereanu, care a crescut la Cetate şi pe care încă o antrenez, sunt nemulţumit. Nu ştiu ce a făcut în cantonamentul cu Steaua, dar s-a mişcat slab”, a spus antrenorul Nicolae Alexe.
Palmaresul atletismului hunedorean la acest prim Grand Prix al anului 2012 a fost îmbogăţit şi de atletele Adela Mateiaş şi Maria Florea, care au dublă legitimare CS Ghelari – SCM Deva. Mateiaş (18 ani) s-a clasat pe locul cinci în cursa de 1.500 de metri, iar Florea (17 ani) a sosit a cincea în proba de 800 de metri, fiind însă depăşită doar de atlete mai mari ca vârstă.

Baremuri de Mondiale

La competiţie, au reuşit să ajungă, în pofida vremii nefavorabile, 216 sportivi, de la 55 de cluburi.
Grand Prixul a fost de un ridicat nivel, dovadă că s-au realizat două baremuri pentru Campionatele Mondiale de sală de la Istanbul (9-11 martie), primul obiectiv important al anului. Cristina Bojin (Farul) a câştigat proba de triplusalt (cu cele două devence în careul de aşi), cu 14,14 m, şi a îndeplinit baremul de 14,10 metri. Cornelia Deiac s-a impus la săritura în lungime, cu 6,67 m, depăşind minimul de 6,65 m pentru Mondiale.