ComunitatePolitica si administratie

Spitalul din Brad, în prima linie atunci când timpul înseamnă viață. Singura unitate publică din județ care efectuează tromboliză intravenoasă în accidentul vascular ischemic

Magdalena Șerban

Tromboliza este tratamentul de elecție pentru AVC-ul ischemic acut, având rolul vital de a dizolva cheagul de sânge și a restaura circulația ce­re­brală, prevenind astfel leziunile ire­ver­sibile. Aceasta trebuie adminis­trată intravenos în imediatele ore de la debutul simptomelor (fereastra te­ra­peutică), salvând țesut cerebral și reducând mortalitatea. Constă în injectarea unei substanțe ce dizolvă cheagul de sânge și necesită exper­tiză neurologică și examinare CT. Din păcate, la nivel de județ, la ora actuală doar o singură unitate sanitară efec­tu­ează procedura, aceasta fiind Spi­ta­lul Municipal Brad. Aici, de curând a avut loc o premieră medicală.

Pe harta salvatorilor
,,La spitalul nostru a fost realizată prima tromboliză intravenoasă pentru un pacient în vârstă de 59 de ani, diagnosticat cu AVC ischemic acut. In­ter­venția a fost posibilă datorită iden­ti­ficării rapide a simptomelor și încadrării în fereastra terapeutică, elemente e­sen­țiale pentru un prognostic favorabil în astfel de cazuri critice. Tratamentul a fost inițiat local, conform protocolului mo­dern drip-and-ship, iar pacientul a fost ulterior transferat în condiții de ma­ximă siguranță, cu elicopterul SMURD, către Spitalul Clinic Județean de Ur­gen­ță Arad, pentru continuarea trata­men­tului de specialitate. În fapt, acest rezul­tat confirmă capacitatea echipei me­dicale de a interveni rapid și eficient în urgențe majore, integrarea funcțională a spitalului nostru în rețeaua regională de tratament al AVC și în egală măsură importanța colaborării interinstitu­țio­nale pentru salvarea de vieți. Îi felicit pe dr. Chiurciu Catălin, dr. Prundaru Cătălin și întreaga echipă medicală implicată, dând dovadă de profesionalism, curaj și excelentă coordonare. Mă bucură faptul că deși suntem o unitate sanitară care nu se află în vreun centru universitar, reușim ca prin competența medicilor și specializarea lor excepțională să ajutăm comunitatea în momentele critice, când linia dintre viață și moarte este una foarte subțire. În trecut, brădenii și cei din zonă erau trimiși de urgență în alte centre din alte județe, neputând să beneficieze de o astfel de procedură crucială, în primele ore după ce au suferit AVC. Însă ce trebuie să precizez este că momentan, intervenția se poate realiza până după-masa, CT-ul fiind funcțional până atunci și totodată acti­vitatea neurologului (avem un singur neu­lorog) în spital fiind asigurată tot până după-masa. Dacă pacientul ajunge seara, de exemplu, este trimis cu elicop­terul la unul din spitalele cu care avem colaborare pentru continuarea protoco­lului de tratament conform normativului medical, și anume spitalele din Arad, Oradea și Timișoara”, a trans­mis Ște­fan-Ioan Tiriteu (foto), mana­ge­rul Spitalului Municipal Brad.

Comenteaza

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Descoperă mai multe la Stiri si informatii din judetul Hunedoara. Mesagerul Hunedorean

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura