Şir de succese întrerupt, dar invincibilitatea rãmâne

CNS „Cetate” Deva a pus punct şirului de patru victorii consecutive, după ce a remizat în deplasare cu CS Ineu (0-0), însă rămâne singura echipă din seria a IV-a a Ligii a III-a neînvinsă în sezonul de primăvară. Antrenorul Marius Sîrbu s-a plâns de starea terenului, spunând că iarba prea mare a împiedicat jocul la construcţie al echipei sale, dar şi de arbitraj, afirmând că nou-promovatei i s-au refuzat două penaltiuri.11 x 2 ineu-deva
Fără Lintaru, Suciu şi Kelemen, suspendaţi, şi cu Pribac şi Făgărăşanu, recuperaţi cu o zi înainte de meci, CNS „Cetate” a fost în pierdere de viteză faţă de ultimele patru partide victorioase. Schimbarea forţată a formulei de echipă la care s-a adăugat o suprafaţă de joc neprielnică, având o „iarbă prea mare”, au diminuat randamentul grupării antrenate de Marius Sîrbu. În aceste condiţii şi în faţa unui adversar care şi-a apărat „sărăcia” şi nevoia de puncte, jocul a fost sărac în ocazii. CS Ineu a fost preocupată de anihilarea ofensivei devene, iar CNS „Cetate” şi-a creat câteva oportunităţi, însă a fost mai puţin inspirată la finalizare. Prima semi-ocazie a partidei a fost semnată de arădeanul Maşniţă (min. 3), dar şutul său a fost reţinut Raţ. Replica echipei devene a venit de la Boloş (min. 33), însă acesta a fost blocat în careu de un apărător. Cea mai mare oportunitate de a marca i-a aparţinut lui Pribac (min. 50), însă şutul său din interiorul careului a fost parat de portarul Mitrea.
Antrenorul Marius Sîrbu a recunoscut că jocul echipei devene a fost în scădere comparativ cu partidele anterioare, dar a precizat că rezultatul a fost influenţat de starea terenului şi de arbitraj. „Echipa a avut o atitudine bună, dar jocul a fost ceva mai slab decât în precedentele meciuri în care a câştigat.. Starea terenului a fost un adversar neaşteptat, iar iarba a împiedicat cursivitatea jocului nostru pe faza de construcţie. Vreau să precizez că am avut cel puţin două penaltiuri neacordate, unul în prima repriză prin minutul 40 şi altul prin minutul 80, când cel care l-a faultat pe Făgărăşanu ar fi trebui să fie eliminat. Oricum, un punct câştigat în deplasare e mai bun decât nimic, mai ales că am rămas singura echipă din serie neînvinsă în sezonul de primăvară” a precizat Marius Sîrbu.
CNS Cetate Deva va juca săptămâna aceasta două partide pe teren propriu, mâine, în etapa intermediară, cu Minerul Motru şi vineri cu CSU Craiova II. (C. Marinuţ)