Şi bătute, şi fără noroc la tragerea la sorţi

11 x 1 handbal cetateCiprian Marinuţ

Cetate Devatrans a suferit o înfrângere „decentă”, scor 34-17 (14-10), în faţa campioanei României, HCM Baia Mare, dar „amarul” înfrângerii a fost dublat de ghinionul avut la tragerea la sorţi pentru sferturile de finală ale Cupei României, desfăşurată ieri. Trupa antrenată de Ioan Ani Senocico şi Cosmin Hendrea va lupta pentru un loc la turneul Final Four al Cupei cu SCM Craiova, ocupanta locului patru în Liga Naţională.

Fără pretenţii
Confruntarea din deplasare cu campioana disputată, duminică seara, în etapa a 16-a a Ligii Naţionale a pus-o pe Cetate în rolul de victimă sigură. Echipa din Deva a rezistat onorabil ritmului impus de HCM Baia Mare doar în prima repriză, după care a picat. Diferenţa maximă înregistrată în prima repriză a fost de doar cinci goluri: 13-8, în minutul 28 şi 14-9, în minutul 29, iar scorul la pauză a fost de 14-10. HCM a accelerat după pauză şi scorul a luat  proporţii, atingând un maximum de 17 goluri diferenţă chiar la fluierul final: 34-17.

Duel cu a treia favorită
Potrivit tragerii la sorţi efectuate, ieri, la Braşov, pentru stabilirea partidelor din sferturile de finală ale Cupei României, Cetate Deva o va avea ca adversară pe SCM Craiova. Echipa olteană, antrenată de Aurelian Roşca se află pe locul patru în clasamentul Ligii Naţionale, fiind a treia favorită a competiţiei, întrucât Corona Braşov (locul 3) a fost deja eliminată. Partida se va disputa într-o unică manşă, la Craiova, în data de 25 martie.
Cetate Deva şi SCM Craiova s-au întâlnit în acest sezon în etapa a XI-a a turului Ligii Naţionale în Sala Sporturilor din Deva, atunci când oltencele s-au impus cu 21-23. În optimile Cupei României, Cetate Deva a trecut cu scorul de 36-23 de Mureşul Târgu Mureş, în timp ce SCM Craiova s-a impus cu 33-26 în faţa grupării Rapid Bucureşti.
CSM Cetate Devatrans: Poenaru (7), Şuba (2), Miskovic – Cartaş 5, Ani-Senocico 5, Şovar 2, Tasic 2, Simion 1, Rusu 1, Toth 1, Krnic, Oroşan, Malac, Nicu, Din Mojoiu, Stângu; antrenor: Ioan Senocico.
În runda viitoare, duminică 1 februarie Cetate Deva va juca pe teren propriu cu HCM Roman.