Semieşec la „examenul şcolar”

Echipa CFR Simeria a obţinut doar o remiză albă, scor 0-0, în prima etapă a Ligii a III-a, deşi a dominat autoritar meciul disputat acasă cu modesta formaţie FC Şcolar Reşiţa. Antrenorul Marius Opric (foto) este nemulţumit de rezultat, dar speră ca pasul greşit să-i trezească pe elevii săi la realitate.

Dominare sterilă
Gruparea hunedoreană cu cele mai bune rezultate în meciurile amicale de pregătire, CFR Simeria, a debutat cu stângul în noul sezon al Ligii a III-a. Trupa pregătită de Marius Opric a controlat autoritar partida de pe teren propriu cu FC Şcolar Reşiţa, dar a fost lipsită de luciditate în faţa porţii. Feroviarii au asediat careul advers, în special în repriza secundă, însă „examenul şcolar” s-a dovedit prea complicat. „Cred că echipa se aştepta să câştige prin simpla prezenţă în teren, aşa
că a jucat slab în prima repriză. Jucătorii s-au trezit, după pauză, şi şi-au înghesuit adversarii în propria jumătate de teren, dar mingea nu a vrut să intre în poartă. Reşiţenii s-au apărat aglomerat şi au trecut de doar două-trei ori de mijlocul terenului, însă au scăpat fără gol, pentru că nouă ne-a lipsit luciditatea şi inspiraţia. Sper ca acest rezultat să fie un duş rece, care să-i facă pe jucătorii mei să înţeleagă că meciurile nu se câştigă prin simplul fapt că ei sunt CFR Simeria şi că pentru orice punct trebuie să muncească şi să lupte în teren”, a comentat antrenorul Marius Opric.
Echipa simeriană, care are ca obiectiv în noul sezon o clasare mai sus de locul trei, ocupat anul trecut, va juca etapa viitoare în deplasare cu Bihorul Beiuş.