SCM Deva, campioană naţională de judo la Under 18

Gruparea feminină de judo a clubului SCM Deva a cucerit medalia de aur în concursul pe echipe din cadrul campionatului naţional Under 18 (cadeţi), desfăşurat la Ploieşti. Judoka de la clubul devean au câştigat toate cele trei dispute, confirmându-şi statutul de favorite.

Victorii pe linie
În competiţia de la Ploieşti au fost prezente şase cluburi, SCM Deva întâlnind în primul tur pe CSM CFR CSŞ Ploieşti, în faţa căreia a câştigat cu 5-2. În semifinale, devencele s-au impus mult mai clar, 7-0 cu LPS Focşani. Lupta pentru medalia de aur s-a dat între SCM Deva şi CSM Drobeta Turnu Severin, echipa hunedoreană impunându-se cu 4-3. Reprezentantele clubului SCM Deva la această competiţie au fost Anne Mary Grădinaru (44 kilograme); Ana Melnic (48 kilograme), Camila Marinescu (52 kilograme), Maria Dumitru (57 kilograme), Bianca Marton (63 kilograme), Cătălina Topală (70 kilograme) şi Bianca Prodan (+70 kilograme). Sportivele au fost însoţite la acest concurs de antrenorii Aurel Bîrcă şi Ştefan Mureşan. (Ovidiu Mănăstire)