Şapte medalii la lupte pe plajă

11 X 2 lupte libere medaliateSportivii de la CNS „Cetate” Deva şi CSS Petroşani au fost pe val la Campionatul Naţional de lupte pe plajă rezervat juniorilor III şi IV, de la Amara, cucerind şapte medalii, dintre care patru de aur, una de argint şi două de bronz. Clubul din Deva, câştigător a cinci medalii, trei la feminin şi două la masculin, a urcat pe podium şi în clasamentul pe echipe, fiind pe locul doi la fete şi pe trei la băieţi.
Cele mai bune performanţe pentru CNS „Cetate” Deva le-au obţinut Dalia Anca, antrenată de Suraj Moravan, şi Daniel Avram, antrenat de Cosmin Văcăraşu. Dalia Anca a obţinut titlul de campioană naţională la categoria 35 kilograme, iar Daniel Avram a triumfat la categoria 70 kilograme. Foarte aproape de o medalie de aur a fost şi Elena Anca, sora Daliei, antrenată tot de Suraj Moravan, însă ea s-a mulţumit la final doar cu titlul de vicecampioană. În fine, Ana Preda (ctg. 40 kg, antrenor Suraj Moravan) şi Iosif Suller (ctg. 70 kg, antrenor Cosmin Văcăraşu) au obţinut medalii de bronz. Pe baza acestor rezultate, CNS „Cetate” Deva a prins podiumul la echipe, atât la feminin, cât şi la masculin, în condiţiile în care la start s-au aliniat peste 400 de sportivi de la aproape 50 de cluburi din ţară. Astfel, echipa de fete s-a clasat pe locul doi, după CSS Mangalia şi înaintea celor de la CSS Vaslui, iar cea de băieţi a ocupat locul trei, fiind devansată de CSM Călăraşi şi Steaua Bucureşti. „Aceste medalii completează bilanţul excelent din acest an, unul cu foarte multe trofee cucerite. Bilanţul poate fi îmbunătăţit săptămâna viitoare, când va avea loc, la Constanţa, finala Campionatului Naţional al cadeţilor. La această competiţie, Denisa Fodor şi Gabriela Munteanu sunt favorite la medalii şi în cazul unor succese îşi pot asigura prezenţa, competiţii internaţionale de top. Dacă vor reuşi să urce pe podium, ele au şanse să participe la Campionatul European programat în perioada 1-7 august în Serbia şi la Campionatul Mondial ce va avea loc în Bosnia Herţegovina, între 22 şi 29 august. Până atunci, în perioada 15-18 iulie, Denisa Fodor va participa la un turneu internaţional în Bulgaria”, a afirmat antrenorul Suraj Moravan.
Şi luptătorii de la CSŞ Petroşani pregătiţi de Gheorghe Răducu şi Cristian Popa s-au întors cu două medalii de aur de la competiţia desfăşurată pe litoral. Denisa Pingert a strălucit la categoria 35 de kg, iar Bogdan Csiszer s-a impus în finala de la categoria +60 de kg. „Este un campionat care diferă  faţă de luptele în sală, dar care începe să prindă în rândul tinerilor. Cred că va lua amploare la toate stilurile, mai ales că nu demult România a organizat campionatul mondial al acestei discipline”, a declarat Gheorghe Răducu. (C. Marinuţ)