Şansa Ştefaniei Stănilă

04 x 1 stefania stanilaCiprian Marinuţ

Ştefania Stănilă (foto), de la CNS „Cetate” Deva, şi Larisa Iordache, de la Dinamo Bucureşti, vor reprezenta România în finala, de azi, pentru stabilirea celei mai complete gimnaste a lumii de la Campionatul Mondial „China 2014”. Sportiva de la clubul din Deva are ocazia de a demonstra în concursul de la individual compus că e valoroasă şi de viitor, în ciuda căderii de la bârnă din finala de la echipe, iar dinamovista va încerca să obţină una dintre medaliile puse în joc.

Vinovata fără vină
În finala pe echipe, România a făcut un concurs fără ratare la paralele şi cu o singură cădere la bârnă, a Ştefaniei Stănilă. Frustrarea pierderii medaliilor de bronz, în contextul eliminării căderilor de la paralele, şi lacrimile Ştefaniei au creat impresia că bronzul s-a pierdut din cauza erorii de la bârnă a gimnastei de la CNS „Cetate” Deva. Şi totuşi, o analiză realistă arată că nu ezitarea Ştefaniei Stănilă a privat echipa României de medalie. Astfel, tricolorele au avut al doilea punctaj la bârnă, după China, chiar aşa, cu nota de 13.200 a Ştefaniei. Tot pe locul doi, după SUA, a fost România şi la sărituri, în vreme ce la sol, româncele au obţinut al treilea punctaj, după SUA şi Italia. Necazul a fost la paralele, unde România a avut cel mai slab punctaj dintre toate cele opt echipe din finală, deşi nu s-a ratat. La paralele, diferenţa faţă de Rusia, care a ocupat locul trei, a fost de peste patru puncte, nu de jumătate de punct, cât a fost ecartul în clasamentul final. Aşa că, nu trageţi în Ştefania Stănilă, deoarece e una dintre gimnastele de bază ale echipei, singura care a lucrat la toate cele patru aparate alături de lidera Larisa Iordache. „Este o echipă tânără, în formare şi poate dacă unii nu ratau, nici noi nu eram aşa aproape de podium”, a declarat cu onestitate antrenorul Lucian Sandu.

Start de pe locurile doi şi 21
Ştefania Stănilă poate arăta în finala de la individual compus că bârna nu-i este ostilă şi că are stofă de mare gimnastă. Calificată în finală de pe locul 21, după ce a acumulat un punctaj de 54.765 în calificări (14.866, 13.233, 13.066, 13.600), Ştefania poate să şteargă impresia falsă provocată de eroarea din concursul pe echipe printr-o clasare între primele 10-15 sportive ale planetei. Lupta pentru medalii se va da între Larisa Iordache, calificată în finală, de pe poziţia a doua, cu punctajul de 58.365 (15.133, 13.233, 15.066, 14.933), Simone Biles (USA), lideră în calificări cu 59.599 puncte (15.800, 13.300, 15.133, 15.366) şi Aliya Mustafina (Rusia), locul trei în calificări cu 58.874 puncte (14.900, 15.166, 14.308, 14.500). Iordache va mai concura şi în finalele de la sol şi bârnă. Finala feminină la individual-compus este programată azi, iar finalele pe aparate, masculin şi feminin, vor avea loc sâmbătă şi duminică.