Sanmontan Baru Mare şi-a desfăşurat al treilea episod

2. Sanmontan Baru Mare 11 iulie - pagina 11Ovidiu Mănăstire

Tradiţionala întrecere organizată de clubul Sanmontan Petrila împreună cu Primăria oraşului Petrila a ajuns în acest an la a treia ediţie. Competiţia s-a organizat sâmbătă, în localitatea Baru Mare, în jur de 100 de concurenţi luând startul pe cele două trasee, de maraton şi semimaraton.
Câştigător din Timiş la maraton
Cursa de maraton, sau Traseul Tulişa, s-a desfăşurat pe o distanţă de 40 de kilometri, cu o diferenţă de nivel de 1.800 de metri. La această cursă s-au înscris 32 de concurenţi, toţi ajungând la finish. Câştigătorul întrecerii a fost Ionuţ Măran (Jena, judeţul Timiş), care a terminat în trei ore,  22 de minute şi 20 de secunde, acesta fiind urmat în clasamentul open de Constantin Busuioc (Drobeta Turnu Severin), care a încheiat în trei ore, 24 de minute şi 59 de secunde, ultima treaptă a podiumului fiind ocupată de Ştefan Sălăgean (Bistriţa Bârgăului), cu un timp de trei ore, 34 de minute şi 15 secunde. Cei trei au acaparat podiumul şi în clasamentul open masculin, fiecare câştigând şi câte o categorie de vârstă, Măran la 16-29 de ani, Sălăgean la 30-39 de ani şi Busuoic la 40-49 de ani.
Hunedoreni pe podium
La categoria +50 de ani s-a impus Beneamin Vizitiu (Lupeni) iar întrecerea open feminin i-a revenit Crinei Buzgan (Petroşani). Aceasta a fost urmată pe podiumul competiţiei feminine de Mara Moroşan (Timişoara) şi Nadia Buică (Petrila).
Concursul de semimaraton, sau Trasesul Muncel Bărişor, a avut o lungime de 23 de kilometri, cu 1.000 de metri diferenţă de nivel. Un număr de 63 de concurenţi au luat startul la această cursă, 60 terminând întrecerea. În clasamentul open general s-a impus Marian Giangă (Petrila), cu timpul de o oră şi 50 de minute, urmat de Ionuţ Silinic (Dumbrăviţa – TM), cu un timp de o oră şi 51 de minute şi 16 secunde, podiumul fiind completat de Viktor Manoilă (Timişoara), cu un timp de o oră, 55 minute şi 32 de secunde. Cei trei s-au clasat în aceeaşi ordine şi în ierarhia open masculin iar întrecerea open feminin i-a revenit Steluţei Raţiu (Timişoara), cu timpul de două ore, 36 de minute şi 29 de secunde. Pe locul secund s-a clasat Kelly Organ (Lupeni), cu timpul de două ore, 37 de minute şi 15 secunde iar pe ultima treaptă a podiumului a urcat Cosmina Goia (Deva), cu timpul de două ore, 37 de minute şi 50 de secunde.
Experienţă plăcută pentru un debutant
În premieră la un semimaraton montan a participat şi Marius Dragomir, directorul postului de radio BIG FM Deva. Acesta s-a clasat pe locul 43 în ierarhia open general şi pe poziţia a 36-a în clasamentul open masculin. „A fost o experienţă plăcută, chiar dacă una dificilă pentru mine, eu luând startul în premieră la un semimaraton montan. Însă s-a meritat, a fost un traseu superb şi o organizare bună. În mod sigur voi mai merge şi la alte concursuri de acest gen”, a declarat Marius Dragomir.