S-au înecat în ultimele secunde

Autobergamo Deva a început cu stângul duelul cu City’US Târgu Mureş din semifinalele play-off-ului Ligii I. Campionii României au fost învinşi în ultimele secunde ale primului meci disputat în deplasare, scor 1-2 (1-0), golul victoriei vicecampioanei fiind marcat cu 20 de secunde înainte de final.11 x 1 autobergamo deva
Au nevoie de două victorii
Trupa antrenată de Robert Lupu şi Robert Matei a avut ghinion, întrucât a condus cu 1-0 şi a irosit o lovitură de penalitate la scorul de 1-1. Autobergamo a deschis scorul prin Ignat în minutul 10, avantajul minim fiind menţinut până la pauză. Gruparea din Târgu Mureş a jucat cu mai multă ambiţie şi inspiraţie după pauză şi a egalat prin fostul jucător al FC CIP, Ion Al-Ioani (22). La 1-1, s-a jucat cu garda jos, ambele echipe trecând în repetate rânduri pe lângă desprindere, portarii Carlao şi Vlad Iancu având câteva intervenţii salvatoare. Portarul brazilian al gazdelor a avut noroc şi în minutul 36, când Cristi Matei a trimis alături dintr-o lovitură de penalitate. Gazdele au izbutit golul victoriei, cu 20 de secunde înainte de final, prin Răducu, iar City’US a câştigat nedrept cu 2-1. Cel de-al doilea joc al semifinalelor va avea loc marţea viitoare, la Deva, începând cu ora 19.00, iar devenii sunt obligaţi să câştige pentru a trimite meciul în decisiv, care dacă va fi necesar, se va juca tot la Deva.