RUGBY. Debut cu o victorie

Derby-ul grupei 2 din etapa se­cundă a Ligii naționale de rugby a avut loc la Petroșani, între Știința și CS Năvodari. Partida a fost una ex­trem de disputată, oaspeții câș­ti­gând prima repriză, gazdele adju­când-o pe a doua.
Începutul de meci a aparținut celor de la Năvodari, care au dominat jocul, având la un moment dat 12-0, puncte realizate numai din lo­vituri de pe­deapsă. În ultimul minut de joc al pri­mei părți, Constantin Barbu mar­chează eseul prin care își menține echipa în joc, Răzvan Barbu trans­formă, iar scorul pauzei a fost 12-7. În repriza secundă, gazdele au revenit în forță și au preluat ofensiva, au forțat eseul, iar nu­me­roa­se­le greșeli în apărare fă­cute de adversari au adus scorul la 14-12 pentru gazde. Treptat, studenții din Petroșani au controlat jocul și rea­lizează alte trei puncte dintr-o pe­na­litate, 17-12. Sfârșitul de meci a adus un nou eseu pentru gazde, iar trans­formarea acestuia a stabilit și scorul final, 24-12, în favoarea celor de la Știința Petroșani. Omul me­ciului a fost de­clarat Constantin Barbu.