România, fără medalii la Europenele de atletism

România a încheiat participarea la Campionatele Europene de atletism în sală de la Glasgow duminică seara, odată cu disputarea finalelor în care au fost implicate cele patru sportive: Alina Rotaru (foto) şi Florentina Marincu-Iuşco, la lungime, Claudia Bobocea la 1.500 m şi Daniela Stanciu la înălţime.

Cel mai bun rezultat al delegaţiei noastre la Glasgow a fost reuşit de către Alina Rotaru, care s-a clasat pe locul 5 în finala de la lungime, cu o săritură de 6,64. În finala de la sărituri a fost prezentă şi deveanca Florentina Marincu-Iuşco, care a încheiat concursul pe locul 8 cu 6,49 m.
Al doilea rezultat ca şi clasare într-o finală a fost reuşit de către Claudia Bobocea, locul 7 la 1.500 m, cu timpul de 4:13.40, iar Daniela Stanciu (CSA Steaua) s-a situat pe locul 11 la înălţime, cu o săritură care a măsurat 1,89 m. (N. Gavrea)