Retrospectiva gimnasticii hunedorene 2014 (III). „Stăpânele Europei”, în careul de aşi al lumii

11 x 1 stefania stanilaCiprian Marinuţ

Performanţa celor şapte medalii cucerite de gimnastele de la CNS „Cetate” Deva la Campionatele Europene de senioare şi junioare le-a propulsat apoi la un pas de podium şi la Jocurile Olimpice ale Tineretului şi Campionatul Mondial din China. Povestea celor două competiţii este prezentată în partea a treia a retrospectivei gimnasticii hunedorene pe care o publicăm azi şi spune că gimnastele „din laboratorul performanţelor” de la Deva au fost, în 2014, un pic cam „crude” pentru marile întreceri ale lumii. Ultima parte a retrospectivei gimnasticii hunedorene, care va fi publicată mâine, va fi dedicată competiţiilor din ultimele luni ale sezonului şi topurilor de final de an.

Start perfect, finiş cu două menţiuni
Gimnasta Laura Jurcă, de la CNS „Cetate” Deva, a fost unica reprezentantă a României şi a avut un start perfect la Jocurile Olimpice de Tineret de la Nanging (China), desfăşurate în luna august. Sportiva antrenată de Adela Popa s-a calificat în toate cele cinci finale, astfel că avea cinci şanse la medalii. Cele mai bune clasări pentru Laura Jurcă în etapa preliminară au fost situarea pe locul trei la individual compus şi bârnă, iar cea mai slabă a fost ocuparea locului şapte la sol. Laura Jurcă a ratat prima şansă de a urca pe podium şi s-a clasat doar pe locul şapte în finala de la individual compus, deşi în calificări fusese a treia. Competiţia a fost câştigată de Seda Tutkhalyan (Rusia). Sportiva de la CNS „Cetate”, care a fost cea mai mică (la înălţime) gimnastă din competiţie, a rămas fără medalie şi după cele patru finale pe aparate, fiind obligată să se mulţumească doar cu două menţiuni. Laura a obţinut două clasări pe locul patru (sol şi sărituri), o clasare pe şapte (paralele) şi o clasare pe locul opt (bârnă), dincolo de ghinion, existând şi impresia că ar fi fost taxată de arbitre. La competiţie au participat 156 de gimnaste şi gimnaşti, reprezentând 59 de Comitete Olimpice Naţionale.

Campioană naţională
Următoarea competiţie majoră a anului a fost Campionatele Naţionale ale Maestrelor, desfăşurate la Sala Polivalentă din Bucureşti, în perioada 30-31 august. La finalul competiţiei, Larisa Iordache (Dinamo Bucureşti) şi-a confirmat rolul de lideră, cucerind patru  titluri de campioană naţională (individual compus, sărituri, paralele, sol), iar Andreea Munteanu (CNS Cetate Deva) a triumfat la bârnă şi devenea a doua sportivă ca importanţă a echipei României. A urmat „triunghiularul” amical din 6 septembrie, dintre echipele Elveţiei, Germaniei şi României. Primul loc a fost ocupat de Germania 220.00, urmată de România (cu cinci sportive de la CNS „Cetate” în lot) 219.05 şi de Elveţia 212.40, iar rezultatul prevestea parcă un pic neîmplinirile de la Campionatele Mondiale ce urmau.

„Botez” fără medalie mondială
Campionatul Mondial din China, cea mai importantă competiţie a anului 2014, a fost abordat de echipa României cu un lot format din Larisa Iordache, Paula Tudorache (ambele Dinamo Bucureşti), Andreea Munteanu, Ştefania Stănilă (foto), Anamaria Ocolişan, Ioana Nicoară (toate CNS „Cetate”) şi Silvia Zarzu (CSM Oneşti). Dintre cele patru sportive de la CNS „Cetate” Deva din lotul tricolor, doar Ştefania Stănilă mai concurase la competiţia lumii. Chiar şi aşa, Ştefania Stănilă, Anamaria Ocolişan şi Andreea Munteanu, de la CNS „Cetate” Deva, au contribuit substanţial la calificarea echipei de gimnastică feminină a României în finala pe echipe. În calificări, formaţia tricoloră a acumulat 219.161 puncte cu care s-a clasat pe locul şapte, intrând cu emoţii între primele opt formaţii care au luptat pentru medalii. Demn de menţionat este şi faptul că Ştefania Stănilă s-a calificat şi ea în finala de la individual compus. Cu o strategie bazată pe siguranţă, echipa României, pentru care au evoluat trei sportive de la CNS „Cetate” Deva, a ocupat acelaşi „blestemat” loc patru şi în finala Campionatului Mondial din China, ca la precedentele două competiţii mondiale. Tricolorele au urcat mai sus de locul şapte ocupat în calificări, dar s-au împiedicat în ultima rotaţie şi au rămas la jumătate de punct de medalia de bronz. Primele au fost SUA, China şi Rusia. Echipa tricoloră a început concursul la sol, iar cele două gimnaste de la CNS „Cetate” Deva,  au fost în grafic cu notele: Ştefania Stănilă 13,666, Andreea Munteanu 13,700. Cu un total de 42,074 puncte, România a ocupat locul cinci după prima rotaţie. Au urmat săriturile, iar istoria notelor bune s-a repetat: Ştefania Stănilă –  14,758, Anamaria Ocolişan (ambele CNS „Cetate Deva) – 14,933 şi Larisa Iordache 15,066. România a avut un  total de 44,757 la acest aparat şi a urcat pe locul trei în clasamentul provizoriu. Obişnuitul „calvar” de la paralele a fost trecut fără ratare, dar notele au fost mici – Ştefania Stănilă 12,933, Larisa Iordache 14,466, Paula Tudorache 12,833 – iar totalul de 40,232 de la acest aparat a obligat România la un pas înapoi, pe locul patru. Visul unei medalii s-a spulberat rapid, întrucât prima dintre tricolore care a urcat pe bârnă, Ştefania Stănilă, de la CNS „Cetate”,  a căzut şi a obţinut doar nota – 13,200.  Au urmat Andreea Munteanu (CNS Cetate Deva) cu nota 15,200 şi Larisa Iordache, care a primit 15,500, iar totalul a fost de 43,900 puncte, însă România a fost întrecută de Rusia, care a avut note excelente la sărituri. În urma acestor rezultate, clasamentul final al concursului feminin pe echipe a fost următorul: 1. SUA – 179,280 puncte; 2. China – 172,587 p; 3. Rusia – 171,462 p; 4. România – 170,962 p. Gimnastica feminină românească a încheiat totuşi competiţia mondială cu două medalii de argint obţinute de lidera Larisa Iordache, la individual compus şi sol. Speranţele de viitor vin de la reprezentantele CNS „Cetate” Deva, Ştefania Stănilă, Andreea Munteanu şi Anamaria Ocolişan, componente de bază ale echipei.