Remiză mincinoasă

11 x 1 florin ignat romaniaCiprian Marinuţ

Naţionala de futsal a României, cu cinci jucători de la Autobergamo Deva în lot, a  terminat la egalitate, 2-2 (0-0), meciul cu reprezentativa Ungariei, disputat la Buzău, în prima manşă a barajului pentru EURO 2016. Rezultatul este un pic nedrept, întrucât tricolorii au ratat numeroase ocazii imense, având şi trei bare.

Au dat-o în bară
Prima repriză a stat sub semnul echilibrului şi al tracului, astfel că a rămas fără gol marcat. „Tricolorii” pregătiţi de Zoltan Jakab au început perfect repriza secundă şi au reuşit să înscrie de două ori în primele două minute prin Ion Al-Ioani (20:42) şi Florin Matei (21:04). Scorul de 2-0 s-a dovedit periculos şi a ţinut doar un singur minut, pentru că oaspeţii au egalat rapid prin golurile înscrise de Istvan Gal (22:45) şi Zoltan Droth (23:45). În afara golurilor de pe tabelă, echipa României a dominat jocul şi şi-a creat multe ocazii clare de gol, dar a ratat cât alţii în 10 meciuri, având şi trei bare. Ungaria, pregătită de fostul selecţioner al României, spaniolul Sito Rivera, s-a remarcat printr-o apărare solidă şi un pressing agresiv în jumătatea adversă. Dintre cei cinci jucători de la Autobergamo Deva au evoluat doar Cristian Matei, Florin Ignat şi Szabolcs Manya, în vreme ce portarul Petrişor Toniţa şi Adrian Pânzaru nu au bifat nici un minut pe parchet. Manşa secundă se va disputa pe 22 septembrie, la Debrecen, de la ora locală 20:00 (21:00 ora României). Pentru a se califica la turneul final din Serbia, tricolorii au nevoie de o victorie la orice scor sau de o remiză cu un scor mai mare decât cel înregistrat pe teren propriu.
Opt echipe sunt deja calificate la turneul final programat în perioada 2-13 februarie, în Serbia. Pe lângă ţara gazdă, la EURO vor mai fi prezente Rusia, Spania, Italia, Ucraina, Slovenia, Croaţia, Portugalia. Acestor reprezentative li se vor alătura încă patru în urma jocurilor de baraj. Rezultatele din partidele tur ale barajului sunt: România – Ungaria 2-2, Cehia – Belarus 2-1, Azerbaijan – Slovacia 3-1, Bosnia-Herţegovina – Kazahstan 0-5.

România – Ungaria 2-2 (0-0)
România: Vlad IANCU – Ion AL IOANI, Florin MATEI, Robert Lupu (toţi 4 Informatica Timişoara – căpitan), Mimi Stoica (City’Us Târgu Mureş). Au mai evoluat: Cristian Matei, Florin Ignat, Szabolcs Manya (toţi 3 Autobergamo Deva), Laszlo Szocs, Alpar Csoma (ambii Futsal Klub Odorheiu Secuiesc). Selecţioner: Zoltan Jakab.
Ungaria: Toth – Komaromi, Nemeth, Harnisch, Droth. Au mai jucat: Trencsenyi, Gal, David, Szeghy, Rabl. Selecţioner: Sito Rivera.
Arbitri Sebastian Stawicki, Tomasz Frak, Damian Jaruchiewicz (toţi din Polonia).