Remiza din derbiul Ligii A Realsport o avantajează pe Roşu

Roşu şi Pera BMW, principalele candidate la locul 1 în finalul sezonului regulat, nu s-au putut departaja în derbiul direct, încheiat la egalitate, scor 3-3. Egalul o avantajează pe Roşu, care are şanse mari să rămână pe primul loc al clasamentului şi după disputarea ultimelor două runde.

„Tripla” lui Pîrvu, insuficientă pentru campioană
Campioana en-titre a început mai bine duelul cu rivala sa şi a condus cu 2-0, prin reuşitele lui Pîrvu. Însă, înaintea pauzei, Luca a redus din diferenţă, acelaşi jucător marcând în partea secundă golul egalizator. Pera BMW a revenit în avantaj, graţie aceluiaşi Pîrvu, dar George Ţiglar a punctat şi el pentru Roşu, stabilind scorul final. Remiza o avantajează pe Roşu, care rămâne în fruntea clasamentului înaintea ultimelor două dueluri ale sezonului regulat, cu AS Electroconat şi Grawe.

Sporting Brad, sigură de locul 3
În celelalte dueluri din Liga A s-au înregistrat rezultate normale, Sporting Brad trecând de AS Electroconat şi şi-a consolidat locul 3 iar Grawe a urcat pe locul 4 după succesul cu Şoimul Băiţa, ultima clasată. Taylor Red&LPG  a câştigat fără probleme în faţa celor de la ABS Decor şi nu mai are cum pierde locul 6.

Ştiinţa continuă să uimească
În eşalonul secund, liderul City Taxi a obţinut a opta victorie consecutivă, învingând fără drept de apel, scor 11-1, pe FC Corona. A doua clasată, Pera II, a câştigat fără a juca în duelul cu Red Army, care nu s-a prezentat la meci iar Alaska a urcat din nou pe podium după victoria cu 10-3 în faţa ultimei clasate, MDS. „Bomba” etapei a furnizat-o Ştiinţa, care a produs o nouă surpriză, învingând cu 3-0 pe Micro 15. Scorul etapei a fost realizat de Templierii, învingătoare cu 18-5 în faţa celor de la Profi Football Team. Competiţia de la baza Realsport ia o pauză de două săptămâni, pentru sărbătorirea Paştelui, dar la mijlocul săptămânii viitoare se vor juca trei din cele patru partide programate în sferturile Cupei României. (Ovidiu Mănăstire)