Râu de Mori: Viziune administrativă și turistică pentru 2024
Magdalena Șerban
O staţiune montană poate reprezenta un puternic pol economic pentru o comunitate, aşa că administraţia publică din comuna Râu de Mori are planuri mari de diversificare și promovare a ofertei turistice la Râușor, în ideea de a atrage vizitatori, indiferent de anotimp. Prin urmare, și-a schițat prioritățile pentru anul curent și nu vrea să se abată de la obiectivele propuse.
În principal
„Trebuie să finalizăm modernizarea drumurilor în satul principal, în cadrul unui proiect câștigat pe axa Anghel Saligny și care se află în procedură de licitație la ora actuală. De asemenea, vrem să ducem la bun sfârșit canalizarea la Râu Mare, pe care o implementăm prin Agenţia pentru Finanţarea Investiţiilor Rurale (AFIR), deci din bani europeni. Trebuie finalizată repede, Consiliul Județean Hunedoara având un proiect de asfaltare în zonă. Normal, asfaltarea trebuie făcută după ce se termină toate lucrările. Mai e și canalizarea de la Râu de Mori plus celelalte sate. E un demers mai vechi, ce trebuie definitivat. Apoi, în stațiunea Râușor dorim să permanentizăm oferta turistică. Lucrăm la documentație pentru un proiect major, pe care să-l întocmim pentru a obține finanțare prin Ministerul Turismului. Include pârtii de schi, tiroliene, roller koastere, sănii de vară, perete de cățărare, roadridere, loc de decolare pentru parapante și multe altele. Mergem pe ideea că turistul vine în zonă, dar de noi depinde să-l ţinem cât mai mult”, a anunțat primarul comunei Râu de Mori, Flaviu Dilertea (foto). De adăugat că staţiunea Râuşor se află pe versanţii nordici ai Masivului Retezat, la o altitudine de 1.250 metri, în Parcul Naţional Retezat. Iubitorii de divertisment au la dispoziţie un parc de aventură construit pe arborii din apropierea Bazei Salvamontul. Totodată, sub ochii vigilenţi ai salvamontiştilor, turiştii au acces la un perete de escaladă. Pârtia de schi este dotată cu teleschi, iar în perioadele în care zăpada se lasă dorită, se pot face drumeţii pe traseele marcate din munţii Retezat. La Râu de Mori există Centru de Informare Turistică, unde pot fi consultate broşuri, pliante şi alte materiale informative.