Racea, „regină” la FOTE

11 x1 amelia racea

Gimnasta Amelia Racea (foto) de la C.N.S. „Cetate” Deva a urcat pe podium în toate cele şase probe la care a concurat şi a devenit cea mai medaliată sportivă de la Festivalul Olimpic al Tineretului European.

De două ori aur, de patru ori argint
Noua stea a gimnasticii de la Centrul Olimpic din Deva, Amelia Racea, a strălucit la Festivalul Olimpic al Tineretului European, care s-a desfăşurat săptămâna trecută la Tampere, în Finlanda. Drept dovadă, Amelia Racea a fost singura gimnastă din competiţie, care a reuşit să urce pe podium în toate cele şase probe ale întrecerii. Deveanca a fost secondată în acest top neoficial de rusoaica Victoriya Komova, care a fost prezentă pe podium în cinci probe, excepţie făcând finala de la sol.
Racea a obţinut întâi, joi, medalia de argint cu echipa României, în care le-a avut ca şi colege pe Raluca Haidu şi Diana Trenca, şi ele legitimate la CNS „Cetate” Deva. Apoi, vineri, Amelia a fost la un pas de câştigarea titlului absolut în concursul de la individual compus, însă s-a ales doar cu medalia de argint, deoarece a ratat aterizarea de la paralele. Deveanca a dat adevărata măsură a valorii sale, sâmbătă, în finalele pe aparate, unde a demonstrat că merita titlul şi la individual compus, întrucât a cucerit patru medalii. Amelia a fost cea mai bună la bârnă (14,650) şi sărituri (media 14,487 – 14,000 şi 14,975) şi a obţinut medalii de argint la paralele (13,950) şi sol (14,050). În finala de la sol, România a mai cucerit şi medalia de bronz prin Raluca Haidu (13,900), astfel că bilanţul delegaţiei de la Centrul Olimpic din Deva numără şapte medalii.

Forminte: „Au progresat mult”
Rezultatele obţinute de cele trei gimnaste din lotul olimpic al României sunt considerate pozitive de către antrenorul coordonator Nicolae Forminte. „O să fiu total mulţumit cu şase medalii la Jocurile Olimpice şi… cu salarii decente din partea Guvernului pentru colectivul de antrenori de la lot, ca să putem lucra în mod civilizat. Dincolo de asta, performanţele celor trei gimnaste care au fost la FOTE sunt bune şi ne dau speranţe de reuşită şi la alte competiţii mai puternice. Se vede că au progresat mult în ultimele 9-10, luni de când se antrenează cu lotul de senioare şi că au avut sănătate şi continuitate în pregătire. În privinţa notelor, pot spune că arbitrii au fost mai exigenţi cu gimnastele din România, decât cu altele, însă ne-am obişnuit deja cu un astfel de tratament”, a spus Nicolae Forminte.