Progres înapoi

Florentina Marincu (foto, 16 ani), de la CNS CSS Cetate Deva, a trăit pe propria piele una dintre contradicţiile competiţiei atletice în etapa secundă a Grand Prix-ului de la Bucureşti. Sportiva antrenată de Nicolae Alexe a sărit cu 48 de centimetri mai mult faţă de prima etapă de GP, însă a coborât un loc în clasament. Deveanca a reuşit, în proba de triplusalt, un zbor de 12.60 metri şi s-a clasat pe locul cinci, deşi în prima etapă, se clasase pe locul patru, cu un salt de 12,22 metri. Proba a fost câştigată de senioara Adelina Gavrilă (Farul Constanţa) cu o săritură de 14,03 metri, însă performanţa Florentinei Marincu a fost cea mai bună la categoria ei de vârstă. Atleta deveană a fost aproape de podium şi în proba de 60 de metri în care s-a clasat pe locul patru, cu timpul de 7,87 secunde.