Primul succes „extern”

11 senocico

Handbalistele de la Cetate Deva au pus punct seriei de meciuri fără victorie în deplasare, câștigând cu scorul de 29-28 (15-13) partida cu Unirea Slobozia. Ca de obicei, echipa antrenată de Ioan Ani-Senocico şi Cosmin Hendrea a avut evoluție oscilantă, alternând momentele de joc bun cu greșelile și ratările incredibile. Cel mai bine a mers jocul trupei din Deva în prima repriză, când Cetate a condus și la o diferență de cinci goluri, scor 7-12, însă la pauză diferența era de doar două lungimi (15-13) pentru hunedorence. Cetate a avut un picaj după pauză, iar Unirea Slobozia a marcat patru goluri consecutive și a întors scorul la 17-15. Mai mult, gazdele și-au mărit avantajul la 23-20, în minutul 46. Cetate a renăscut pe final, a egalat, scor 25-25, în minutul 53, și s-a impus, în cele din urmă, la limită, cu scorul de 29-28. Cea mai bună marcatoare a jocului a fost Mihaela Ani Senocico (foto) cu șapte goluri. Cetate va juca, mâine, acasă, cu „U” Alexandrion Cluj.