Primarul Florin Oancea a alergat la History Run

Sorina Popa

Edilul şef al municipiului Deva, Florin Oancea, a lăsat pentru o zi primăria şi a ales să aleargă în proba de ştafetă a evenimentului sportiv History Run, un cros de 28 de kilometri. Participanţii au alergat de la Castelul Corvinilor până în Cetatea Devei. Organizator a fost Asociaţia AlerT în Deva.

A treia ediţie
”Este prima competiţie din ţară care leagă un castel de o cetate, şi acest lucru ne bucură foarte mult. Pe lângă evenimentul sportiv, am vrut să promovăm zona în care trăim. Am avut concurenţi din patru ţări. Suntem la a treia ediţie, dar de data asta sub un alt nume, History Run, şi vom rămâne la acest nume. Am avut 225 de concurenţi la start, la cele două probe, individual, 28 de kilometri şi ştafeta, cu patru schimburi a câte şapte kilometri fiecare”, a declarat Dorela Murăraşu, preşedintele Asociaţiei AlerT în Deva. Ambasadorul sportiv al evenimentului a fost Avram Iancu, campionul nostru din Valea Jiului. Cel mai în vârstă participant a fost un bărbat de 70 de ani.

Îndemn ca devenii să facă sport
”A fost mult mai greu ca la o campanie electorală. A fost tare greu, dar frumos. M-am antrenat înainte de această cursă. A fost o provocare pentru mine şi mă bucur că am ajuns la finish. Am acceptat invitaţia organizatorului acestui semimaraton, iar obiectivul a fost să termin cursa. Vreau să le transmit devenilor, prin participarea mea la ştafeta de 4×7 km, să facă sport. Să alerge tot mai mulţi”, a declarat primarul municipiului Deva, imediat după ce a ajuns la linia de sosire a evenimentului History Run. Primarul Devei s-a antrenat înainte de cursa de ieri, alergând 11 kilometri.

Medalie pentru fiecare
Startul crosului s-a dat din faţa Castelului Corvinilor din Hunedoara. Ultimul schimb de ştafetă a fost poate cel mai dificil. Edilul şef Florin Oancea l-a parcurs însă destul de bine, având în vedere că a fost cea mai abruptă urcare a concursului: 0,7 km cu panta medie de 8,5 la sută, urcare care include locul numit “măseaua”, adică 50 de metri cu 12 la sută care vin exact la km 20, ne-au spus organizatorii. De aici, traseul a fost aproape în exclusivitate plat sau în coborâre, până în Deva. Finish-ul a fost sus pe Cetatea Devei, unde a avut loc şi premierea concurenţilor. De precizat că fiecare alergător care a trecut linia de sosire a primit câte o medalie.

Peste 200 de participanţi
Asociaţia AlerT în Deva a organizat sâmbătă şi duminică Cursa Copiilor, pe Stadionul „Cetate” şi la Hunedoara, pe Stadionul „Michael Klein“ şi semimaratonul de la Castelul Corvinilor până la Cetatea Devei. Pentru cursa individuală de 28 de km, au fost înscrişi 120 de alergători, iar pentru cea de ştafetă 4 X 7 km, 112 alergători. Traseul a fost următorul: Castelul Corvinilor din Hunedoara, pe ruta Hunedoara – Almaşu Mic – Popeşti – Almaşu Sec – Deva. Competiţia este singura din ţară la care tinerii sub 18 ani şi seniorii peste 60 de ani au avut posibilitatea să se înscrie gratuit.