Prima victorie, douã noi achiziţii

FC Hunedoara a obţinut primul succes în meciurile test din această iarnă, câştigând cu 3-1 (1-0) partida cu Europa Alba Iulia, disputată ieri, acasă, în ciuda terenului dificil. Pentru hunedoreni, au evoluat şi noii-veniţi Robert Cristian şi Janos Vajda, fotbalişti sosiţi cu o zi înainte de meci de la Arieşul Turda.

Teren şi arbitraj cu probleme

Trupa antrenată de Aurel Şunda s-a adaptat cu greu la condiţiile dificile de joc de pe terenul de zgură al Stadionului „Michael Klein”. Hunedorenii au fost de puţine ori periculoşi la poarta ocupantei locului secund în Liga a IV-a Alba, în ciuda posesiei superioare şi a celor trei goluri marcate. „Din cauza zăpezii, mingea era greu de controlat. S-a eliminat diferenţa de tehnicitate dintre echipe şi s-a pierdut din viteza acţiunilor, jocul nostru fiind un pic bătrânesc”, a explicat unul dintre fotbaliştii lui Şunda. În acest context, hunedorenii au avut nevoie de un penalti, scos de Istinie şi transformat de L. Todea (min. 25), pentru a deschide scorul. Oaspeţii au reclamat ofsaid la Istinie la faza care a dus la acordarea lovituri de pedeapsă. Jucătorii intraţi după pauză au pus parcă mai mult suflet, dorind să demonstreze că merită să devină titulari. Ca dovadă, FC Hunedoara a punctat de două ori şi s-a desprins în învingătoare. Trăşcan (70) a marcat cu latul din careul mare şi tot el a înscris, în minutul 80, cu capul din şase metri, în urma unui corner executat de Păcurar. În ultimele secunde de joc, Al. Popa a marcat golul de onoare al Europei.
Arbitrul Denis Haidiner a făcut un pic exces de zel, în condiţiile unui joc amical. Fluieraşul hunedorean a eliminat doi jucători ai oaspeţilor (de fiecare dată au intrat alţii pe teren în locul lor n.r), fapt care i-a determinat pe cei de la Europa să joace ceva mai tare şi a ridicat puţin tensiunea partidei.

Mai este mult de lucru

Experimentat şi realist, antrenorul Aurel Şunda nu se îmbată cu apă rece şi susţine că mai e mult de lucru până când echipa să fie competitivă. „Testul a fost neconcludent, din cauza terenului înzăpezit. Am înscris numai o dată în prima repriză şi nu din acţiune, ci din penalti.
La pauză, le-am cerut băieţilor să respecte meseria de fotbalist şi să muncească pentru victorie, indiferent de valoarea adversarului. Mai avem mult, foarte mult de lucru, pentru a fi competitivi”, a spus antrenorul Aurel Şunda.

Forţă în linia mediană

Dincolo de victorie, FC Hunedoara a câştigat putere la mijlocul terenului, prin venirea celor doi experimentaţi fotbalişti de la Arieşul Turda, Robert Cristian şi Janos Vajda. Robert este crescut şi format la Hunedoara şi acum revine acasă, iar Vajda a mai evoluat la Mureşul Deva şi se întoarce în judeţ. Rămâne de văzut dacă noii-veniţi vor da randamentul aşteptat de antrenorul Aurel Şunda şi dacă se vor înţelege din punct de vedere financiar cu oficialii echipei hunedorene, pentru a fi legitimaţi. Gruparea hunedoreană va susţine următorul amical sâmbătă, în deplasare cu Naţional Sebiş, dacă vremea va permite.

FC Hunedoara – Europa Alba Iulia 3-1 (1-0)

FC Hunedoara, repriza I: A. Ilie – Marcu (junior), Bier, Cuciula, Vodiţă – R. Cristian, Dimcea, R. Munteanu (junior), Jitaru – Todea, Istinie.
FC Hunedoara, repriza a II-a: Şimeni (Băeşu) – Vintilă, Muşuroaia, Roiu, Cloşcă – Păcurar, Trăşcan, J. Vajda, Benea (junior) – Şandor, Grigore (junior). Antrenor: Aurel Şunda.