Prima medalie „maturã” de dupã 1989

11-x 2-alexandru ancuta si anca bajan-3Ciprian Marinuţ

Alexandru Ancuţa (foto în dreapta) (19 ani) de la CSS Hunedoara a reînnodat şirul prezenţelor pe podium la nivel naţional în competiţii de seniori pentru înotul hunedorean, după o pauză de 24 de ani. Sportivul antrenat de Anca Băjan (foto în stânga) a obţinut medalia de bronz în proba de 100 de metri fluture a Campionatelor Naţionale de seniori şi juniori ce au avut loc la Bucureşti, la finalul săptămânii. Palmaresul clubului hunedorean a fost completat cu încă o medalie de bronz, cucerită de juniorul II Alexandru Bădeaţă (17 ani) la categoria juniorilor I.

Depăşit doar de veterani
Cu o atitudine complet nouă după problemele disciplinare care s-au soldat cu excluderea sa din club, Alexandru Ancuţa a demonstrat încă o dată că are talent cu carul şi potenţial de a deveni un înotător de top. Ca dovadă, sportivul de 19 ani de la CSS Hunedoara a făcut o cursă fantastică în finala probei de 100 de metri fluture şi s-a clasat pe locul trei, după doi valoroşi „veterani” ai înotului românesc. Astfel, Alexandru a parcurs cei 100 de metri cu timpul de 00:55:63, fiind depăşit doar de Alexandru Coci (CSM Braşov) cu 00:53:66 şi Norbert Trandafir (CSM Bacău) cu 00:55:39, sportivii care vor reprezenta România la Campionatele Europene din această vară. „Alexandru Ancuţa a făcut o cursă excelentă şi a adus prima medalie de după Revoluţie pentru înotul hunedorean la nivel de seniori. A demonstrat că şi-a schimbat în bine atitudinea faţă de pregătire, iar dacă va continua la fel, are şanse să ajungă la competiţii de calibru”, a spus Anca Băjan, antrenoarea sa. Alexandru Ancuţa a mai ocupat locul patru la 200 m mixt, cu timpul de 2:10:11 şi s-a clasat pe şapte la 200 de metri fluture şi pe opt la 50 de metri fluture. Din păcate, din cauza unor probleme medicale, sportivul hunedorean a lipsit de la probele programate în ultimele două zile ale Campionatului Naţional.

O medalie şi multe emoţii
Cu doi ani mai mic, dar la fel de talentat, Alexandru Bădeaţă a completat bilanţul clubului hunedorean cu o altă medalie de bronz. El s-a clasat pe locul 6 la general şi pe poziţia a treia la nivel de juniori în proba de 200 de metri mixt cu timpul de 2:12:24. Din păcate, în cursa de 400 de metri mixt, care e specialitatea sa, Bădeaţă a avut trac şi a sosit abia al şaselea la general şi pe cinci în ierarhia juniorilor. Alexandru Bădeaţă a fost la un pas de medalie şi în cursa de 100 de metri bras, însă a ocupat doar locul patru, la nivel de juniori. „Bădeaţă pregătise în mod special proba de 400 de metri mixt, întrucât ştia că vor veni mai multe personalităţi ale înotului românesc pentru a-l vedea. Din păcate, presiunea creată de prezenţa vip-urilor în tribune şi de televizarea competiţiei s-au dovedit pălării prea mari pentru el, iar sportivul nu a gestionat corect cursa. Oricum, el e talentat şi are tot viitorul în faţă”, a precizat Anca Băjan.
Următoarele întreceri la care vor participa înotătorii hunedoreni vor avea loc în luna iulie. Înotătorii de 10-13 ani vor participa la finalul săptămânii viitoare, 6-7 iulie, la Campionatul Naţional al copiilor, la Brăila, iar juniorii II vor concura în 18-21 iulie, la Bucureşti, la competiţia naţională a categoriei lor de vârstă.