Prezenţe pe podium cu rezultate sub baremele mondiale

11 x 1 claudia florea (a doua)Ciprian Marinuţ

Atleta Maria Florea (foto) s-a clasat pe locul doi în cursele de 800 şi 1.500 de metri disputate la finalul săptămânii, la Bucureşti, în cadrul etapei a II-a a Campionatului Naţional de seniori, juniori şi tineret. Din păcate, timpii realizaţi de sportiva legitimată la de la CS Ghelari şi SCM Deva sunt mai slabi decât baremele necesare pentru calificarea la Campionatul Mondial din SUA. În cadrul aceleaşi competiţii, Andrei Deliu (SCM Deva) a câştigat proba de săritura cu prăjina, iar Mariana Dobre (CNS „Cetate” Deva) s-a clasat pe locul patru în proba de triplusalt.

Tempo bun la start şi slab la finiş
Junioara antrenată de Toma Emerson a încheiat pe locul secund ambele curse în care a luat startul la competiţia din Bucureşti, fiind devansată doar de senioara Ioana Doagă de la CSU Craiova. La 1.500 de metri, Doagă s-a impus cu timpul de 4:21.50, iar Florea a sosit după aproape 14 secunde, fiind cronometrată cu 4:35.29, în vreme ce a treia a fost Maria Ginta (CSS Blaj) cu timpul de 4:49.64. În cursa de 800 de metri, Doagă a câştigat cu timpul de 2:06.46, Florea a ajuns a doua cu 2:11.09, iar pe locul trei s-a clasat Delia Irimia (LPS Banatul – CSM Timişoara) cu 2:13.01. „Cele două clasări pe podium sunt doar pentru palmares, deoarece în acest concurs mai importanţi erau timpii realizaţi. Din păcate, tempoul impus de senioara care a câştigat cursele a ajutat-o pe Maria doar la start, iar la final acesta a fost nepotrivit. Astfel, Maria este la două secunde distanţă de baremul de 2.09.10 necesar pentru calificarea la Campionatul Mondial din SUA în proba de 800 de metri şi are cu şapte secunde în plus faţă de cel de 4.28.00 necesar pentru calificarea la 1.500 de metri. Şanse pentru realizarea acestor bareme ar mai fi la următoarele două concursuri, dar cred că secundele în plus sunt greu de eliminat”, a spus antrenorul Toma Emerson.

Lider la prăjină, speranţe la triplusalt
Cea mai bună performanţă a atletismului hunedorean în cadrul acestei reuniuni atletice a fost realizată de Andrei Deliu, de la SCM Deva. Atletul de 21 de ani a câştigat proba de săritură cu prăjina cu un „zbor” de 4,60 metri, fiind la egalitate cu Bogdan Popa, 29 de ani, legitimat la Rapid şi CSM Bucureşti. Pe locul trei s-a clasat Florin Matei, de la CSM Oneşti cu o performanţă de 4,50 metri.
Aproape de podium s-a situat şi junioara Mariana Dobre (17 ani) care s-a clasat pe locul patru în proba de triplusalt cu un rezultat de 11,88 metri. Pe primele trei locuri s-au clasat Cristina Bujin (Farul Constanţa) – 13.95 metri, Mihaela Sandu (CSM Bucureşti) – 13.55 metri şi Andreea Lefcenco (Farul Constanţa) – 12.84 metri. Mariana Dobre s-a clasat pe locul nouă la săritura în lungime cu 5,12 metri, iar colegele sale Andra Borotă (18 ani) şi Camelia Schneider (19 ani) s-au situat pe poziţiile opt (cu 5,21 metri) şi 13 (cu 4,64 metri). Din cele două probe a lipsit lidera echipei CNS „Cetate” Deva, Florentina Marincu. „A fost vorba de un concurs intermediar, fără medalii puse în joc, şi am preferat să ne pregătim, acasă, pentru Campionatul Naţional Şcolar, de la finalul acestei săptămâni, unde câştigarea unui titlu naţional i-ar asigura o bursă pe întreg anul şcolar viitor de la Ministerul Educaţiei”, a spus Nicolae Alexe, antrenorul Florentinei Marincu.
La etapa a II-a a Campionatului Naţional al seniorilor, juniorilor şi tineretului au participat 369 de atleţi, din care 126 la feminin şi 243 la masculin, de la 99 de cluburi din ţară.