Prestaţii bune pentru tenismenii hunedoreni la Cupa Cristal

Tenismenii din judeţ au avut evoluţii foarte bune în competiţia organizată de clubul ACS Cristal în municipiul de pe Cerna. Sportivii hunedoreni au câştigat trei categorii de concurs, obţinând şi un loc 2 şi alte două locuri 3.

Băieţii, de trei ori pe primul loc
Adrian Poleac, de la ACS Cristal Hunedoara, a câştigat categoria masculină 10 ani, după ce s-a impus în finală în faţa lui Andrei Damian (TC Sun Alba Iulia), scor 6-1; 6-2. Categoria masculină 14 ani a revenit altui sportiv din judeţ, Robert Scafariu, de la CSŞ Petroşani. Acesta a obţinut trei victorii la turneul final, trecând de Vlad Tudor (TC Pamira Sibiu), Alex Ispas (CS Alessio Pascali Tg.Jiu) şi Pavel Mihăilescu (CSŞ Şoimii Sibiu). Tot pe prima poziţie s-a clasat şi Tudor Stoica (Alpa Deva), la categoria masculină 12 ani. Tenismenul din reşedinţa de judeţ l-a învins în finală pe Lucas Stoia (TC Sun Alba Iulia), scor 5-7; 6-2; 6-1.
Cea mai bună prestaţie dintre tenismenele din judeţ a avut-o Alice Abraham, de la CSŞ Petroşani, aceasta ocupând locul 2 la categoria 14 ani. Sportiva din Valea Jiului le-a învins în turneul final pe Cristiana Băloi (TC Elite Tg.Jiu) şi Andra Silivaş (Alpa Deva), dar a fost învinsă de Alexia Negrescu (TC Sun Alba Iulia). Deveanca Andra Silivaş a ocupat locul 3 la această categorie. Tot pe locul 3, dar la categoria 16 ani masculin, s-a clasat Ionuţ Lăpădat, de la TC Siderurgica Hunedoara. Acesta a obţinut o victorie, în faţa lui Ştefan Furdui (Alpa Deva), cel care a ocupat locul 4, dar a fost învins de Eduard Botănel (TC Elite Tg.Jiu) şi Dragoş Oană (CS Universitar Tg. Mureş). O prestaţie bună a avut şi Renata Ristei, de la TC Siderurgica Hunedoara, care a ajuns până în semifinalele categoriei feminine 10 ani. (Ovidiu Mănăstire)