Pe podium și aproape de el

Recent, la Baia-Mare, a avut loc etapa regională din cadrul Cam­pio­na­tului Național de Natație pentru copii categoria 10-11 ani.
Secția de natație de la CSS Hunedoara a participat cu 14 sportivi an­trenați de prof. Anca Băjan și prof. Ancuța Alexandru. Înotătorii hunedoreni au avut o evoluție bună, reușind să-și îm­bunătățească performanțele. Ca ur­mare a acestor rezultate, o parte din­tre acești tineri înotători s-au cali­fi­cat la ur­mă­toarea etapă a întrecerilor națio­nale. Astfel, Mihai Albu a urcat pe po­diumul de premiere și a ocupat locul al doilea în proba de 50 m bras, locul IV la 50 m spate și locul V în proba de 200 m mixt. Luca Scurtu a urcat și el pe po­diumul de premiere în proba de 50 m spate, unde s-a clasat pe locul al doilea și pe locul VI la -50 m liber. Foarte aproape de podiumul de premiere au fost Bibor Nagy, clasat pe locul V în proba de 200 m liber, Maya Oancea a fost pe locul V la 50 m bras și Amalia Bălașa a încheiat competiția pe locul VII la 50 m bras.