FlashSport

Patru titluri de campioană, numeroase speranţe internaţionale

11 x 1 florentina marincu sprintCiprian Marinuţ

Junioara Florentina Marincu (foto), de la CNS „Cetate” Deva, a fost strălucitoare la Campionatele Naţionale de atletism indoor desfăşurate, la finalul săptămânii, în sala Complexului „Lia Manoliu” din Bucureşti. Sportiva antrenată de Nicolae Alexe a câştigat ambele probe în care a concurat şi şi-a trecut în palmares patru titluri de campioană naţională, două la senioare şi două la categoria tineret. Pe baza acestor rezultate, „Flori” a obţinut dreptul de a participa la campionatele balcanice şi europene de sală din această primăvară şi a primit un premiu de 7.000 de lei,  impozabil.

Victorie la ultima săritură
Atleta de 19 ani a dublat succesul din proba de 60 de metri, obţinut sâmbătă, la fotografie, în faţa galonatei Andreea Ogrăzeanu, cu un nou triumf repurtat, duminică seara, în proba sa favorită, cea de săritura în lungime. Sportiva de la CNS „Cetate” a reuşit să îşi asigure câştigarea probei şi titlul naţional doar la ultima săritură, când a reuşit o performanţă de 6,55 metri, deşi la lungime era cotată ca favorită. După primele patru sărituri, „Flori” era pe locul doi cu 6,38 metri, fiind devansată de Elena Panţuroiu (LPS Cl. Muscel, CSM Oneşti), care sărise 6,39 metri. La ultima săritură, Marincu a „zburat” 6,55 metri şi a trecut în frunte, în vreme ce Panţuroiu a rămas pe locul secund cu 6,44 metri. „A fost un concurs greu, cu mari emoţii. La 60 de metri, departajarea s-a făcut la fotografie, iar la săritura în lungime, Florentina a câştigat doar la ultima încercare. Ne bucurăm de rezultate şi sperăm ca Flori să fie pe locuri fruntaşe la săritura în lungime şi la Campionatele Balcanice din Turcia, programate la finalul săptămânii”, a afirmat antrenorul Nicolae Alexe.

Răsplată financiară
Pentru prima oară, Federaţia Română de Atletism a decis să acorde premii în bani pentru cei mai buni sportivi, ca rezultate, dar şi din punct de vedere al constanţei la toate cele trei etape ale Campionatelor Naţionale din acest an. Cu clasări pe podium şi performanţe valoroase la toate cele trei etape, Florentina s-a clasat pe locul patru în top, fiind recompensată cu un premiu de 7.000 de lei (impozabil). Top 10 naţional din această perspectivă este următorul: 1. Mihai Donişan – 10.000 lei; 2. Cristina Bujin – 9.000 lei; 3. Cătălin Câmpeanu – 8.000 lei; 4. Florentina Marincu – 7.000 lei; 5. Florina Pierdevară – 6.000 lei; 6. Daniela Stanciu – 5.000 lei; 7. Andrei Gag – 4.000 lei; 8. Sergiu Caciureac – 3.000 lei; 9. Adrian Vasile – 2.000 lei; 10. Mihaela Nunu – 1.000 lei.

Speranţe europene
Atleta şi antrenorul său au rămas în Bucureşti pentru a pregăti participarea la Campionatul Balcanic de la finalul săptămânii, din Turcia. Tehnicianul consideră că aproape sigur, sportiva pe care o pregăteşte va participa şi la Campionatele Europene indoor de la Praga (6-8 martie). „Titlul de campioană naţională al Florentinei a venit alături de un alt rezultat de excepţie obţinut de românca Alina Rotaru, care a sărit 6,68 de metri la un concurs din străinătate. Cele două românce se află pe locurile şase şi şapte în ierarhia la zi a probei pe plan continental, astfel că mai mult ca sigur, cele două vor reprezenta România la Europenele din Cehia. Federaţia le are în vedere, mai ales că am înţeles că vor trimite la concurs toţi sportivii care au performanţe între primele 20 la nivel internaţional”, a precizat Nicolae Alexe.
În cadrul competiţiei naţionale în care a triumfat Florentina Marincu, un alt sportiv legitimat la un club din Deva a reuşit să-şi treacă în palmares titlul de campion naţional. Astfel, Andrei Deliu, de la SCM Deva, a câştigat proba de săritura cu prăjina cu o performanţă de 5.00 metri. El a fost urmat în clasament de Florin Matei (4,80 metri) şi Bogdan Popa (4,70 metri).