Orban, campioană la Cupa Kristal

Tenismena Maria Orban (foto), legitimată la SCM Deva, s-a impus în competiţia fetelor sub 14 ani la Cupa Kristal, desfăşurată în această săptămână la Hunedoara. În concursul băieţilor, cel mai bun s-a dovedit a fi Vlad Cozma, de la CS Sănătatea Ergolemn Satu Mare.
Petroşăneanca Maria Orban, favorita numărul unu a turneului de la Hunedoara, care s-a desfăşurat la baza sportivă ACS Kristal, a făcut instrucţie cu toate adversarele întâlnite. În finala competiţiei de simplu, desfăşurată în sistem şah, între cele mai bune patru competitoare, prima care s-a recunoscut învinsă de Maria a fost colega ei de club, Alexandra Nicoară. În continuare, Orban a jucat excelent şi le-a depăşit pe Amalia Beksi-Constantin (CSM Petroşani) şi pe Sara Farzat (Tenis Club AS Timişoara).

Eliminată în turul al doilea

La simplu băieţi, Vlad Cozma (CS Sănătatea Ergolemn Satu Mare, favorit nr. 3) s-a impus cu 6-4, 6-1, în finala jucată contra lui Marian Soldea (CSM Craiova, favorit nr. 2). În competiţia de dublu masculin, Robert Soldea şi Vlad-Sabri Al-Tawel (ambii de la CSS Mircea Eliade, Bucureşti), au câştigat cu 7-6(4), 2-6, 10-5, în faţa dublului format din Vlad Cozma şi Vlad Terebeş (ambii de la CS Sănătatea Ergolemn Satu Mare).
Jucătoarea de tenis Oana Simion de la SCM Deva, singura reprezentantă a României la această disciplină la Festivalul Olimpic al Tineretului European, a fost eliminată în turul doi al competiţiei. Tenismena din Deva a fost învinsă de Jelena Osapenko (Letonia) cu 6-2, 6-4, după ce în primul tur, trecuse de grecoaica Angeliki Kairi, tot în două seturi, 6-4, 6-2. (C. Marinuţ)