O tenismenă din Petroşani, locul 2 la „Cupa Napoca”

Ovidiu Mănăstire

Sportiva Alice Abraham, de la CSŞ Petroşani, s-a clasat pe poziţia secundă, la categoria 14 ani feminin, a turneului de tenis „Cupa Napoca”, desfăşurat în municipiul de sub Feleac. Tânăra hunedoreancă a pierdut doar în finală, în faţa unei sportive din Arad.

Două victorii şi un eşec
Pentru că la „Cupa CSŞ Petroşani”, categoria 14 ani feminin nu s-a mai ţinut din lipsă de concurente, Alice Abraham a luat startul la „Cupa Napoca”, un turneu de categoria I, aflat în calendarul Federaţiei Române de Tenis. La categoria 14 ani feminin s-au înscris şase tenismene, împărţite în două grupe. Alice Abraham a câştigat grupa a II-a, cu două victorii, 6-0, 6-0 cu Patricia Filip (TC Cluj) şi 6-2; 6-2 cu Monica Kajcsa (CS Harnuţ Radu TC Cluj). În finala pentru locurile 1-2, tenismena din Petroşani a jucat cu învingătoarea grupei I, Ana Tornean (Arad), care a învins-o cu scorul de 7-5, 6-3.