SportUltima Ora

Cupa BIG. O surpriză, două victorii ale favoritelor şi un derbi decis la penaltiuri

Ciprian Marinuţcupa big
Partidele contând pentru sferturile de finală ale ediţiei a VI-a a „Cupei Big” au încins la maximum atmosfera în Sala Sporturilor din Deva. Echipa Liceului Pedagogic „Sabin Drăgoi” a realizat surpriza zilei, CN „Decebal” şi Liceului Tehnologic „Grigore Moisil” au repurtat victorii scontate, iar show-ul a ajuns la apogeu la derbiul zilei dintre CNS „Cetate” şi CT „Matei Corvin”, câştigat la penaltiuri de hunedoreni.
Goluri multe
Cea mai populară întrecere a echipelor de fotbal a liceenilor a debutat ieri, cu o zi întârziere faţă de programarea iniţială, dar s-a revanşat printr-un spectacol de bună calitate. În prima partidă a sferturilor de finală, echipa Liceului Tehnologic „Grigore Moisil” a dispus cu 3-1, fără mari emoţii, de formaţia Liceului Teoretic „Téglás Gábor”. În continuare, formaţia echipa Liceului Pedagogic „Sabin Drăgoi” a realizat surpriza zilei, impunându-se cu scorul de 3-0 în faţa fostei campioane Colegiul Tehnic „Transilvania”. Echipa de la Colegiul Naţional „Decebal”, formată din unirea fostei campioane CN Traian cu CN Decebal, a realizat scorul etapei, învingând cu 5-0 trupa de la Liceul de Arte „Sigismund Toduţă”.
Plus de adrenalină
În fine, derby-ul sferturilor de finală, dintre tripla campioană CNS „Cetate” şi invitata de onoare, Colegiul Tehnic „Matei Corvin“ din Hunedoara, a stat sub semnul echilibrului şi suspansului şi a avut nevoie de lovituri de departajare pentru a se ajunge la un verdict. Devenii antrenaţi de Ciprian Luca au condus cu 1-0, hunedorenii au întors scorul la 2-1, însă în ultimul minut CNS „Cetate” a egalat, 2-2, în urma unui atac cu portar înaintaş. La penaltiuri, nervi mai tari au avut cei de la Hunedoara. Jucătorii antrenaţi de Sorin Cimpoca, obişnuiţi cu prezenţa la fazele naţionale ale competiţiilor fotbalistice şcolare, s-au impus cu 4-2 (2-2), întrucât devenii au ratat două dintre  penaltiurile executate.
Azi, în semifinalele competiţiei echipa Liceului Tehnologic „Grigore Moisil” va juca în compania formaţiei CN „Decebal”, iar echipa Liceului Pedagogic „Sabin Drăgoi” va întâlni favorita, Colegiul Tehnic „Matei Corvin“ din Hunedoara.