O favorită câştigă, alta pierde

11 x 2 anonimii verziiCiprian Marinuţ

CSD şi-a respectat blazonul de campioană a Ligii RealSport Deva şi a câştigat primul derbi al noului sezon, impunându-se cu 3-0 în faţa echipei Pera BMW, una dintre rivalele la titlu. În schimb, Quasar, una dintre puţinele echipe cu punctaj perfect după primele patru etape, a fost învinsă, scor 0-2, de EFC Anonimii, grupare care începuse sezonul cu evoluţii oscilante.

Un transfer bombă, o eroare şi multe slăbiciuni
Istoria primului derbi al sezonului Campionatului de Minifotbal de la Real Sport a avut suspansul între ingrediente doar în prima repriză. Atunci, meciul a stat sub semnul echilibrului, iar ocaziile au alternat la ambele porţi. Cu Ciprian Luca în rol inedit de atacant, CSD a apărut deseori periculos în faţa porţii adverse, dar Ionuţ Florea, portarul celor de la Pera BMW a fost imperial. Şi trupa lui Ovidiu Ioiescu a avut momente bune în ofensivă, dar Remus Marta, scăpat singur cu portarul, a fost blocat, iar Andrei Torok a ţintit bara. Situaţia s-a schimbat radical după pauză. Fostul jucător de Liga I, Sansiro Ciocoi, care a debutat în acest meci la CSD s-a integrat perfect în echipă, iar Ciprian Luca a dat tonul la goluri, marcând cu capul la o eroare a portarului Ionuţ Florea, 1-0. Golul a lăsat BMW-ul fără reacţie, iar Cărăvan şi Dărăban au dus scorul la 3-0 pentru CSD, în condiţiile în care portarul Ionuţ Florea a apărat în continuare excelent. „Prima repriză a fost echilibrată, dar după ce a picat golul din greşeala lui Ionuţ Florea, echipa mea a căzut psihic. E o victorie meritată a CSD-ului. De data aceasta, au fost  mai buni, pentru că echipa mea şi-a pierdut ambiţia după pauză. Am pierdut doar o bătălie, nu şi războiul, deoarece vor mai fi alte două meciuri directe până la finalul campionatului”, a spus Ovidiu Ioiescu, delegatul echipei Pera BMW.

Plus de pragmatism
EFC Anonimii şi Quasar au oferit şi ele un duel pe cinste. După 0-0 la pauză, pe fondul unui joc echilibrat, cu ocazii la ambele porţi, „verzii” s-au dovedit mai pragmatici în repriza secundă şi au câştigat cu 2-0. Bogdan Ciobanu a deschis scorul pentru Anonimii cu un şut din întoarcere şi i-a obligat pe cei de la Quasar să rişte şi să forţeze în ofensivă. Pe fondul dominării celor de la Quasar, „verzii” au dat lovitura pe contraatac. Întâi, Bogdan Ciobanu a ratat un penalti acordat pentru un henţ pe linia porţii, iar apoi Cătălin Herţ a deviat în plasă şutul lui Cătălin Suciu şi a stabilit scorul final la 2-0.