Notã bunã la examenul „şcolar”

FC Hunedoara s-a pus cu burta pe „cartea de fotbal” şi a bifat trei puncte importante, după „promovarea” cu scorul de 3-1 a examenului „Şcolar” Reşiţa. Alb-albaştrii au însă nevoie de un rezultat bun şi în ultima etapă, în deplasare cu lidera Bihorul Beiuş, pentru a rămâne în „cărţi” la promovare.

Plus de… fotbal
Trupa lui Aurel Şunda a arătat mai mult fotbal la ultima reprezentaţie pe Stadionul „Michael Klein” din turul campionatului, decât în toate partidele de până acum. Cu căpitanul Şandor activ ca la prima tinereţe şi cu portarul A. Ilie sigur între buturi, alb-albaştrii au trecut cu calificativ bun „examenul” şcolar cu echipa reşiţeană, după un meci controlat cu autoritate.
Hunedorenii au vrut să câştige fără emoţii, pentru a dovedi că au tras învăţămintele necesare din lecţiile dure cauzate de numeroasele puncte pierdute acasă în acest tur. Prin urmare, au început tare şi au obţinut un avantaj important încă din primul sfert de oră. Păcurar a fost tras de tricou, în careu, de Tiberiu Coca, iar Şandru (min. 9) a transformat cu siguranţă penaltiul acordat de arbitrul Nicolae Croitoru. După doar patru minute, Şandru a centrat perfect pentru Cuciula, din lovitură liberă, iar acesta a dus scorul la 2-0. Trupa reşiţeană a relansat meciul prin Ionaş, care a speculat una din puţinele erori ale defensivei hunedorene şi a stabilit scorul pauzei, la 2-1. Incertitudinea asupra învingătoarei s-a risipit imediat după reluare. Golgheterul de anul trecut al Ligii a IV-a, Ovidiu Popesc, şi-a trecut în cont primul gol în tricoul alb-albastru, după o fază superbă şi o execuţie elegantă, ducând scorul la 3-1. Pe final, FC Hunedoara îşi putea mări avantajul, însă Păcurar (56), Şandor (76) şi Kelemen (83, 85) au irosit ocazii bune.

FC Hunedoara – CSM Şcolar Reşiţa 3-1 (2-1)
Au marcat: Şandru 9’ – pen., Cuciula 13’, Ov. Popesc 49’/Ionaş 36’.
Stadion: „Michael Klein”. Spectatori: 150.
FC Hunedoara: A. Ilie – Creţu, Cuciula, Nicolau, Kelemen – Păcurar (Tiric 90’), Şandru, Dimcea, Trăşcan (Muntean 86’) – Şandor (cpt.) (Benea 90’), Ov. Popesc (Negru 87’). Antrenor: Aurel Şunda.
CSM Şcolar Reşiţa: Haidău (cpt.) (Giurcanu 57’) – Mihăilă, Coca (Miok 66’), Feleagă (Mândru 73’), Pitaru – Fedor (Pipercă 46’), Doană, Breşeni, Sulea – Abiodun, Ionaş. Antrenor: Leontin Doană.
Arbitru: Nicolae Croitoru (Râmnicu Vâlcea). Asistenţi: Marian Truţă (Rm. Vâlcea), Pavel Tutunaru (Tg. Jiu).

One thought on “Notã bunã la examenul „şcolar”