Noi surprize în Liga A Realsport

11 x 2 avantaje phoenixCiprian Marinuţ

Favoritele continuă să fie puse sub presiune în competiţia de minifotbal organizată de CS Realsport Deva. Ca dovadă, în etapa de duminică, lidera şi campioana Avantaje a fost ţinută în şah, scor 2-2, de Phoenix Hunedoara, iar Autokris a pierdut cu 2-5 în faţa celor de la EFC Anonimii.

Egalaţi în ultimele secunde
Avantaje a început greoi şi a încheiat mai repede cu câteva secunde meciul, astfel că a încasat două goluri în aceste intervale de timp, care i-au costat două dintre cele trei puncte puse în joc. Phoenix a deschis scorul prin Dărăban în debutul partidei, cu un şut pe sub portar. Campioana a muncit mult pentru egalare şi a reuşit-o abia în startul reprizei secunde, după ce a irosit, între altele, şi o lovitură de penalitate (în penultimul minut al reprizei), primită pentru faulturile acumulate de adversari. Golul de 1-1 l-a marcat Alin Paul, fost la Autobergamo Deva, şi tot el a punctat şi pentru 2-1, în minutul 39. Crezându-se cu punctele în căruţă, Avantaje a încercat să joace economicos, la conservarea rezultatului. Strategia i-a costat, întrucât cu 20 de secunde înainte de finalul partidei, Phoenix a reuşit egalarea prin Sabou, dintr-o lovitură de penalitate, acordată pentru cumul de faulturi.

Răsturnare de scor
Învinsă în etapa trecută cu 4-3, după ce a condus 3-0, EFC Anonimii a învăţat din respectiva lecţie şi a câştigat în faţa celor de la Autokris cu 5-2, după ce a fost condusă cu 1-0 şi 2-1. Începutul de meci a stat sub semnul jucătorului Cătălin Horţ. Acesta a fost întâi demon pentru echipa sa, întrucât a marcat în propria poartă în chiar minutul unu, iar apoi a devenit înger, pentru că a reuşit egalarea. Autokris a preluat conducerea prin golul lui Alexandru Marin (min. 23), iar Anonimii a egalat în repriza secundă prin Ovidiu Tescu (min. 30) cu un şut din unghi. De la 2-2, EFC Anonimii au fost la putere şi au marcat trei goluri consecutive prin Mircea Albu şi Cosmin Vasiu (2), câştigând cu 5-2.
Liga A Realsport, rezultatele etapei a VII-a: Grawe Deva – PRO HD 1-3; Avantaje – Phoenix 2-2; Liverpool – Pera BMW 3-6; Roben Haţeg – A.S. FC. Cristur 8-1; Tikva Construct – Inter Călan 5 – 12; E.F.C. Anonimii – Autokris 5 – 2.

Liga B RealSport, rezultatele etapei a VII-a: Alaska – Roşu 1-2; Sews Doran – Voinţa Vălişoara 4-2; Diavolii Roşii – Sews-R Orăştie 7-3; Doctorii Deva – Pera II BMW 1-3; Boys Team – Legiunea Taylor Red 2-3.

Liga C RealSport, rezultatele etapei a VII-a: Mureşul Sântuhalm – C.S. Hanzi Deva 10-2; Golden Team – Young Boys Lăpugiu de Sus 4-2; Profi Football Team – Cocoşul de Aur 5-12; Progresul United – Azaria 7-5; City Taxi Deva – Crivis Fly Taxi 7-3; SNLP – Templierii 3-2.