Minivolei: Echipa CNS Cetate Deva, locul VII la turneul final

Formaţia de minivolei de la CNS Cetate Deva au reuşit recent o excelentă performanţă, calificându-se la turneul final al Campionatului Naţional, alături de alte şapte echipe din ţară.

Devencele au terminat pe locul III în grupa semifinală în care au evoluat, după CSV Craiova şi CSS Bega Timişoara, depăşind alte formaţii cu pretenţii, fiind vorba de Power Volley Baia Mare, CS Ocna Mureş şi Super Oradea.
Turneul final s-a desfăşurat la Satu Mare, în perioada 25-29 aprilie, iar voleibalistele de la CNS Cetate Deva au evoluat în grupa B, alături de CSM Bucureşti, CSŞ Bega Timişoara şi CSŞ Lugoj. În alcătuirea Ilinca Stoian, Ioana Niculiciu, Hana Poleac, Eliza Pogor, Daria Mancas, Alexia Bugariu, Denisa Muntean şi Andrada Puiu, echipa de la CNS Cetate Deva, pregătită de Titi Scorpie şi Liviu Grădinaru, a câştigat cu 3-2 meciul cu CSS Lugoj (echipă cu jucătoare mai experimentate) şi a pierdut apoi cu 3-0 semifinala din grupă cu CSM Bucureşti. Devencele au încheiat turneul pe un onorant loc VII, dovedind încă o dată că voleiul a fost până nu de mult un sport respectat la Deva, cu multe rezultate pozitive la nivel naţional.