Micro 5 a câştigat Cupa Primăriei Hunedoara la minifotbal

Zilele Municipiului Hunedoara, sărbătorite în această săptămână, a cuprins, printre alte evenimente şi un turneu de minifotbal, destinat cartierelor din municipiul de pe Cerna. La startul Cupei Primăriei Hunedoara s-au prezentat opt grupări iar competiţia a fost adjudecată de echipa Micro 5.
Şase cartiere, o echipă din Peştişu Mare şi una a primăriei
Partidele s-au desfăşurat pe cele două terenuri de sport multifuncţionale ale Şcolilor Generale numărul 9 şi numărul 12, din cartierele Micro 6 şi Micro 7. La startul competiţiei s-au prezentat opt echipe, între care şase ale cartierelor Hunedoarei, o formaţie din Peştişu Mare şi o echipă a reprezentanţilor primăriei, acestea întâlnindu-se în sistem eliminatoriu. În semifinalele întrecerii s-au calificat grupările Micro 3, Traian Vuia, Micro 5 şi Micro 7. Finala mică şi-au disputat-o Traian Vuia şi Micro 3, prima echipă câştigând-o şi a urcat pe ultima treaptă de pe podium. Marea finală a fost câştigată de echipa Micro 5, care a dispus în ultimul act de Micro 7, scor 1-0.
„Dorim să atragem tinerii spre sport!”
Primarul municipiului Hunedoara, Dan Bobouţanu, a condus festivitatea de premiere, oferind cupe şi diplome echipelor participante. „A fost un eveniment care a făcut parte din manifestările dedicate Zilelor Municipiului Hunedoara iar noi ne-am dorit să atragem tinerii din oraş spre sport în general şi spre a practica fotbal, în special. A fost o atmosferă frumoasă iar cu această ocazie am inaugurat şi terenurile de sport multifuncţionale din cartierele Micro 6 şi Micro 7. Anul acesta, a fost prima ediţie, dar în mod sigur o vom organiza şi în anii următori”, a spus Dan Bobouţanu, primarul municipiului Hunedoara. (O. Mănăstire)