Memorialul Zeno Lache şi Regata CSS 1, la Timişoara

Sportivi de la cluburile din vestul ţării- CSS LTPL Orsova, CSS 1 TM, CSS Alexandria, CSM Banat Timişoara, CSM Arad, LPS Cetate Deva (cu şase sportivi), CSS Gloria Arad, CSS Nautic Hunedoara, UTA Arad, CS Timişul Şag, Voinţa Arad, CS Atletic s-au întâlnit la ediţia din acest an a celor două competiţii organizate pe Râul Bega, de către CSS 1 Timşoara, întrecerile fiind şi un test de verificare a potenţialului sportivilor care la finalul acestei săptămâni vor participa la Campionatele Naţionale pentru juniori şi cadeţi de la Bascov-Piteşti.

Reprezentanţii LPS Cetate Deva au avut evoluţii peste aşteptările coordonatorului secţiei de kaiac de la Deva, prof. Alexandru Mureşan, care a declarat că are speranţe într-o comportare foarte bună a elevilor săi la naţionalele de la Piteşti.
Au cucerit medaliile de aur la competiţiile de la Timişoara: Larisa Răileanu şi Nadia Haidar, în proba de kaiac 2 junioare III, pe distanţa de 1.000 m, iar la individual, Larisa Răileanu în proba de kaiac simplu junioare III pe distanţa de 200 m a ocupat locul II şi locul III la kaiac 1 pe distanţa de 1.000 m. Nadia Haidar s-a clasat pe locul secund la kaiac 1 pe distanţa de 200 m la Regata Timişoara, iar la Memorialul Zeno Lache a ocupat locul II în proba de kaiac 1 pe distanţa de 200 m. Tânărul Alexandru Ioan Mureşan (chiar fiul antrenorului de la secţia deveană) s-a clasat pe locul III în proba de kaiac 2 pe distanţa de 1.000 m. (N. Gavrea)