Medaliile speranţei la atletism

Atletismul hunedorean deţine resurse de talent pentru a avea un viitor performant. Ca dovadă, reprezentanţii cluburilor CNS CSS „Cetate” Deva şi CSS Hunedoara au cucerit şapte medalii – patru devenii şi trei hunedorenii – la etapa finală a Campionatelor Naţionale rezervate copiilor I, II şi III. Atleţii copii din judeţ au urcat pe podium în probele de triatlon, 60 şi 200 de metri, săritura în lungime şi aruncarea greutăţii.
Fete triatloniste
Atletele hunedorene au reuşit să urce pe podium în proba de triatlon, unde munca, efortul şi perseverenţa sunt mai importante decât talentul. Andrada Deneş, de la CNS „Cetate”, a cucerit medalia de argint la triatlon la categoria copii I, după ce a concurat la 60 de metri, săritura în lungime şi 800 de metri. Sportiva antrenată de Cornelia Juratoni, mama pugilistului Bogdan Juratoni, a obţinut un total de 1.625 puncte (605-538-482) cu care s-a clasat pe locul doi după Teodora Manasia (C.T. „Constantin Istrati” Câmpina) – 1.796 puncte (676-527-593), dar înaintea Mirunei Pricop (CSS Lugoj) cu 1.583 puncte (546-464-573). „Andrada a concurat accidentată şi s-a impus doar în proba de săritura în lungime cu 4,92 metri. Cele 538 puncte obţinute la lungime s-au adăugat performanţelor de la viteză şi rezistenţă şi i-au adus prima medalie naţională din cariera sa”, a spus Cornelia Juratoni. Tot la triatlon, dar la categoria copii II, Andrada Gheaţă şi Maria Radu, ambele de la CSS Hunedoara, s-au clasat pe locurile trei şi patru, după ce au concurat la 50 de metri, săritura în lungime şi 600 de metri. Andrada Gheaţă a acumulat 1.331 puncte (537 la viteză – 281 la lungime – 513 la 600 metri), iar Maria Radu a strâns  1.316  puncte (460-357-499). Sportivele antrenate de Florin Bucur şi Cosmin Amzuleanu au fost devansate de Teodora Bălan (Farul Constanţa) cu 1.539 puncte şi Iulia Manasia (C.T. „Constantin Istrati” Câmpina) cu 1374 puncte.
Băieţi vitezişti şi puternici
La masculin, cele mai bune rezultate le-au obţinut Mihai Patrick Popa, de la CSS Hunedoara şi Mihai Dud, de la „Cetate”, ambii trecându-şi în palmares două medalii la nivel de copii II. Patrick a ocupat locul doi în cursa de 60 de metri cu timpul de 7.84 secunde. În aceeaşi cursă, medalia de bronz i-a revenit lui Mihai Dud, antrenat de Mihai Luca la CNS „Cetate” Deva, cu timpul de 8.06. Mihai Patrick Popa şi-a trecut în palmares a doua medalie în cursa de 200 de metri, în care s-a clasat pe locul trei cu timpul de 27.28 secunde. Mihai Dud a obţinut medalia de bronz în proba de săritura în lungime cu o performanţă de 5.28 metri, el fiind devansat de Cătălin Pintilie (CSM Paşcani) 5.55 metri şi Richard Balint (CSM Baia Mare) 5.48 metri. În fine, ultima medalie a devenilor a fost obţinută de Mihai Rus, care s-a clasat pe locul trei în proba de aruncarea greutăţii de trei kilograme cu o performanţă de 11.00 metri. (C. Marinuţ)