Meci bun, eşec nedrept

Handbalistele de la Cetate Deva au jucat surprinzător de bine în prima repriză a partidei de acasă cu „europeana” Dunărea Brăila şi au visat frumos la pauză, când conduceau cu 14-13. Trupa de la Dunăre şi-a luat în serios rolul de favorită, în repriza secundă, a egalat 15-15 (min. 33) şi a preluat conducerea: 21-24 (min. 46). Finalul a fost nebun, întrucât echipa deveană a accelerat pentru a schimba soarta partidei. Cetate s-a apropiat la un singur gol (26-27, min. 54), însă pe final, Dunărea Brăila a avut nervii mai tari şi s-a impus cu scorul de 30-27. Eşecul e nemeritat, raportat la efortul făcut de devence, însă în sport, greşelile se plătesc. Vom reveni cu amănunte. (C. Marinuţ)