Măgura Pui s-a desprins de urmăritoare

Liderul Ligii a V-a Hunedoara va „ierna” confortabil pe prima poziţie a clasamentului, după ce în penultima etapă a turului s-a desprins şi mai mult de urmăritoarele sale, Zarandul Crişcior şi AS Sântămăria Orlea. Dacă Măgura a învins confortabil, rivalele sale nu au reuşit decât câte o remiză în ultima rundă.

Zarandul a pierdut în prelungiri
Trupa din Pui a întâlnit în ultima rundă, într-un derbi al zonei, pe Unirea General Berthelot. Gazdele s-au impus clar, scor 4-1, golgheterul liderului, Ionuţ Lupulescu, reuşind o „triplă”. Chiar dacă Măgura a jucat mai bine de jumătate de oră cu un om în minus, victoria nu a fost pusă la îndoială. Ocupanta locului secund, Zarandul Crişcior, a remizat pe terenul celor de la CS Comunal Ilia, scor 3-3, gazdele marcând golul egalizator în al patrulea minut de prelungire, prin Moga. Tot o remiză a înregistrat şi AS Sântămăria Orlea, echipa de pe ultima treaptă a podiumului. Trupa lui Silviu Oneasă nu a fost departe de o înfrângere în faţa Victoriei Dobra, care a condus prin golul lui Bodea, dar căpitanul gazdelor, Marian Tomoni, a înscris golul egalării cu opt minute înainte de final.

Santos Boz, singura echipă din judeţ fără victorie
Cea mai confortabilă victorie a etapei a obţinut-o CS Ghelari, care a învins cu 5-0 pe Santos Boz şi a urcat pe locul 4 în clasament. „Lanterna roşie” a Ligii a V-a a rămas astfel cu un singur punct în clasament şi este singura echipă din cele două ligi judeţene care nu are victorie. Considerată o surpriză plăcută a acestui sezon, Agrocompany Băcia a cedat pe teren propriu, în faţa Ponorului Vaţa, ratând şansa de a se apropia de locurile fruntaşe. În schimb, duelul dintre codaşele Sargeţia Bretea Română şi Foresta Lunca a fost adjudecat la limită, de echipa gazdă.