Macsim a „zburat“ la maxim la Cupa Mondială

Aeromodelistul Andrei Macsim, de la Aurul Brad, a câştigat concursul juniorilor la etapa de Cupă Mondială, organizată la Salonta de Federaţia Ungară de Aeromodelism. La seniori, Ioan Mascovschi s-a clasat pe locul şapte, lider fiind campionul mondial din 2011, rusul Mihail Kosonovski.

Cel mai bun junior
Multiplu campion naţional, Andrei Macsim (17 ani) este un adevărat maestru al aeromodelismului. Pregătit ca la carte şi antrenat în regim profesionist de tatăl său, antrenorul Adrian Macsim, Andrei s-a dovedit cel mai bun junior dintre cei peste 30 din 12 ţări, prezenţi la etapa de Cupă Mondială de la Salonta. Brădeanul a fost talonat pe podium de aeromodelişti din Ungaria şi Austria, iar pe locul cinci s-a clasat colegul său de la Aurul Brad, Nicolae Onea. „Andrei a reuşit şase lansări şi zboruri perfecte din şapte posibile, iar în runda imperfectă, i-au lipsit doar câteva secunde până la maxim. Cu aceste performanţe, a câştigat în mod clar locul întâi în competiţia juniorilor. Competiţia a fost extrem de puternică, între combatanţi fiind mulţi aeromodelişti din loturile naţionale ale ţărilor prezente“, a spus Adrian Macsim. Cei doi brădeni, Andrei Macsim şi Nicolae Onea, sunt componenţi ai echipei naţionale de juniori a României care va participa la Campionatul Mondial de Zbor Liber, programat între 27 iulie şi 3 august în Slovenia, iar Adrian Macsim este antrenorul tricolorilor mici.

Trădat de o defecţiune tehnică
La seniori, competiţia a fost aproape de perfecţiune, iar departajarea s-a făcut ca în cursele de 100 de metri de la atletism cu verdict la fotografie. Nu mai puţin de 12 combatanţi, între care şi brădeanul Ioan Mascovschi, component al lotului naţional al României, au reuşit şapte manşe perfecte din şapte posibile şi s-au calificat în baraj. În duelul aşilor, tensiunea a fost maximă, iar Ioan Mascovschi, care va participa la Campionatul European ce va avea loc în Italia între 4 şi 10 august, a ratat podiumul din cauza unei mici defecţiuni tehnice. Brădeanul s-a clasat pe locul şapte, iar competiţia a fost câştigată de rusul Mihail Kosonovski, campionul mondial în exerciţiu. „Mascovshi a făcut faţă unor rivali de top mondial. Din păcate, în manşa decisivă, a fost trădat de o defecţiune tehnică minoră şi a picat pe locul şapte“, a spus Adrian Macsim.
Federaţia Ungară de Aeromodelism a organizat această etapă de Cupă Mondială la Salonta, pentru că zona este perfectă pentru aeromodelism. Brădenii vor concura în perioada 1-3 iunie la alte două etape de Cupă Mondială, în ţara vecină, care vor avea loc la Budapesta.