Luptători de top naţional

Ciprian Marinuţ11 x 2 lupte (5)

Sportivii de la CSS Hunedoara au cucerit trei medalii şi au obţinut o clasare pe locul cinci la Campionatele Naţionale Individuale ale juniorilor U 21 (sub 21 de ani), bilanţ cu care clubul de pe Cerna s-a situat pe locul trei în ierarhia generală pe echipe. La competiţia desfăşurată la Tulcea, la finalul săptămânii, a mai urcat pe podium şi o fostă sportivă de la CSS Hunedoara, legitimată acum la CSM Timişoara, dar şi un reprezentant al CSS Petroşani.
Aur, argint şi bronz
CSS Hunedoara şi-a trecut în palmares o medalie de aur, una de argint şi una de bronz. Cel mai strălucitor trofeu al delegaţiei hunedorene a fost obţinut de Răzvan Dumitru. Sportivul antrenat de Ioan Boca şi Emil Nicoară şi-a confirmat încă o dată talentul deosebit şi a devenit campion naţional la categoria 55 kilograme. „Este un rezultat aşteptat, având în vedere că Răzvan este campion naţional de cadeţi în 2013 şi este component al Lotului Naţional”, a punctat antrenorul Ioan Boca. Al doilea rezultat ca valoare al CSS Hunedoara a fost reuşit de Radu Dumitru, care a cucerit medalia de argint la categoria 74 kilograme. „Radu şi-a apărat cu succes titlul de vicecampion cucerit anul trecut”, a precizat antrenorul de la CSS Hunedoara. În fine, medalia de bronz a clubului hunedorean fost obţinută de Alina Dumitru (ctg. 51 kilograme), sora campionului de la categoria 55 kilograme. Clasarea pe locul cinci, cu care hunedorenii au punctat în ierarhia pe echipe a fost reuşită de Larisa Dulany, la categoria 48 kilograme. „Pe lângă cele trei medalii ale clubului, am avut o contribuţie importantă şi la titlul de campioană cucerit de Simona Pricob, fosta noastră sportivă care acum este legitimată la CSM Timişoara, întrucât e studentă în oraşul de pe Bega. Cele patru medalii şi clasarea pe locul trei în ierarhia generală pe echipe reprezintă un rezultat valoros pentru clubul nostru”, a precizat Ioan Boca.
Bronz de Petroşani
Dintre luptătorii de la CSŞ Petroşani, pregătiţi de Gheorghe Răducu şi Cristian Popa, doar Ana Maria Vasile a reuşit să urce pe podium, fiind pe locul trei la categoria 48 de kilograme, la competiţia de la Tulcea. Petru Mihalyka s-a situat pe locul patru la categoria 55 de kilograme, în timp ce Alexandra Ozarchievici şi Dănuţ Feraru s-au situat pe locul cinci la categoria 60 de kilograme. „Nu prea sunt mulţumit pentru că ştiu că elevii mei ar fi putut mult mai mult”, a declarat antrenorul Gheorghe Răducu.
La Campionatele Naţionale Individuale ale juniorilor U 21 (sub 21 de ani) au participat cei mai buni sportivi din ţară, care au obţinut calificarea după ce s-au clasat pe podium la turneele zonale preliminare.