Lidera palidă şi doamna contestată

Campioana Avantaje a părut „bolnavă” în derbiul cu ocupanta locului secund, Grawe, şi a suferit un eşec usturător, 1-5, după ce a condus cu 1-0. Rezultatul celui mai nebun meci al etapei, dintre Pera BMW şi Phoenix, scor 5-4, după 1-4 la pauză, va fi decis de Comisia de Disciplină, întrucât Phoenix a depus o contestaţie împotriva unei „doamne de pe banca echipei adverse”.

Executaţi de Măluţan
Avantaje, prima clasată în SuperLiga RealSport, a făcut al doilea pas greşit în actualul sezon. Campioana a pierdut surprinzător, 1-5 (1-1), partida cu ocupanta locului doi, Grawe Deva, echipă cotată cu şanse minime în duelul direct. Mureşan (10) a deschis scorul pentru lideră, după o pasă lungă a portarului Cimporescu, şi se părea că nu se va pune problema învingătoarei. Meciul a curs sub semnul echilibrului până în minutul 23, când Grawe a reuşit egalarea şi a prins curaj. Tonul revirimentului l-a dat Măluţan. Acesta s-a demarcat în spatele apărării adverse şi a scăpat singur, şutând în portar, iar Spătar a recuperat şi a egalat, 1-1, cu un şut pe lângă doi fundaşi repliaţi cu întârziere. Măluţan şi-a continuat recitalul şi după pauză. Atacantul de la Grawe a driblat cu lejeritate şi a trimis o torpilă imparabilă, de la semidistanţă, la colţul lung, 2-1 (min. 28). Avantaje a ieşit cu disperare în atac, dar fie a fost previzibilă şi lentă, fie a ratat. Soarta partidei a decis-o acelaşi Măluţan (38), care a executat o lovitură liberă, prin zid, direct în vinclu, şi a făcut 3-1. Campionii au riscat tot pe cartea atacului, dar au fost prinşi pe contre şi scorul a ajuns la 5-1, în urma golurilor semnate de Piţigoi (41) şi Spătar (43). Cimporescu (48) putea înscrie pentru 6-1, dar şutul său a ţintit bara.

Fotbal nebun şi acuzaţii cu… manta
În totală opoziţie cu liniştea şi calmul derbiului pierdut de lidera Avantaje, meciul dintre Pera BMW şi Phoenix a fost unul halucinant. Phoenix a fost vioara întâi a primei reprize şi conducea lejer cu 4-1 la pauză. Pera BMW a accelerat, în repriza secundă, şi a marcat patru goluri consecutive, câştigând cu 5-4. Dincolo de neaşteptata răsturnare de scor, meciul a fost tensionat, marcat de greşeli de arbitraj şi întrerupt vreme de câteva minute. „Totul a pornit de la comentariile doamnei de pe banca echipei Pera BMW. Arbitrul Lazăr Kelemen a întrerupt meciul şi a chemat organizatorii pentru a o evacua pe doamnă, dar scandalul ne-a dat jocul peste cap. Am depus o contestaţie, pentru că doamna respectivă era un simplu spectator, nefiind trecută pe foaia de joc, şi nu avea ce căuta acolo. Totuşi, cele mai multe greşeli le-a făcut arbitrul Lazăr Kelemen, însă el nu poate fi contestat. El nu trebuia să-i permită acelei femei să fie pe banca tehnică. În plus, a greşit grav când nu a cerut repetarea unui penalti a echipei noastre”, a spus Marius Crăciun, delegatul echipei Phoenix. „Sunt finanţatoarea echipei Pera BMW şi aveam tot dreptul să stau pe banca tehnică a echipei”, a replicat Petronela Ioiescu, doamna contestată de Phoenix. Contestaţia va fi analizată de Comisia de Disciplină, azi, de la ora 18.00. Rămâne de văzut dacă membrii comisiei vor judeca pe baza regulamentului sau cu sufletul, gândind că nu doamna a jucat, ci cele două echipe.