Lidera a triumfat fără efort, iar rivalele s-au aliniat în umbra sa

11 x 2 avantajeCiprian Marinuţ

Phoenix Hunedoara, prima clasată în Liga A Realsport, a câştigat la masa-verde meciul cu A.S.F.C. Cristur şi continuă să fie „fruncea” în divizia de elită a celei mai populare competiţii de mini-fotbal din judeţ. Două dintre rivalele sale, Pera BMW şi Avantaje, au fost şi ele învingătoare, iar a treia, PRO-HD, a scos doar o remiză, astfel că toate s-au aliniat la egalitate de puncte în umbra liderei.
Cele patru echipe cu pretenţii la titlul de campioană în Liga A Realsport au obţinut 10 din 12 puncte posibile în runda de la finalul săptămânii şi continuă să se dueleze indirect pentru supremaţie. Cea mai uşoară misiune a avut-o lidera Phoenix Hunedoara, care a stat, însă a câştigat cu 3-0, la masa verde, meciul cu A.S. FC. Cristur, echipă retrasă din campionat. Cel mai categoric succes l-a realizat echipa Pera BMW, care a dispus cu 7-2 de Inter Călan. Pentru formaţia lui Ovidiu Ioiescu au marcat Nicolae Cărăvan, Florin Stancu, Daniel Cioroagă, Andrei Torok (2 goluri), Remus Marta (2 goluri), în vreme ce pentru gruparea din Călan au punctat Călin Bicăzan şi  Ciprian Răşcanu.
Comparativ cu Phoenix şi Pera BMW, care au câştigat fără emoţii, Avantaje a tremurat pentru cele trei puncte puse în joc în partida cu Grawe Deva, câştigând la limită, scor 2-1, printr-un gol marcat în ultimele minute de joc. Campioana a deschis scorul abia în debutul reprizei secunde prin Alin Paul, dar Grawe a egalat foarte rapid prin Liviu Herci. Meciul a curs sub semnul echilibrului şi se părea că se va încheia cu o remiză echitabilă, însă cu 4-5 minute înainte de final, Constantin Nicolescu a speculat o bâlbâială a defensivei adverse şi a marcat golul victoriei celor de la Avantaje. „Am jucat tare bine, cum demult nu s-a mai întâmplat, dar în final a învins echipa mai bună”, a afirmat Adrian Radu, delegatul echipei Grawe.
În fine, singura dintre favorite care a călcat strâmb în runda din weekend a fost PRO-HD, echipă care a remizat, scor 2-2, cu Autokris. PRO-HD a deschis scorul prin Janos Vajda, însă Autokris a întors rezultatul prin punctele semnat de Cristian Mozer şi Gabriel Duţă. Se părea că acesta va rămâne scorul final, însă în ultimele minute, Lorant Salamon a reuşit egalarea şi a evitat înfrângerea pentru echipa sa. În urma acestor rezultate, Phoenix e lideră cu 31 de puncte, în vreme ce PRO HD, Pera BMW şi Avantaje ocupă locurile 2,3 şi 4 la egalitate de puncte, 27.