De trei ori campioană

11 x 1 asiana pengCiprian Marinuţ

Gimnasta cu origine româno-chineză, Asiana Peng (foto), de la CNS „Cetate” Deva, a cucerit medaliile de aur în finalele de la bârnă şi sol ale competiţiei internaţionale „Coupe Avenir” desfăşurată la Mamledy (Belgia), după ce anterior fusese pe primul loc şi cu echipa României. În plus, Andreea Ciuruşniuc (Steaua) a reuşit două clasări pe locul doi şi două pe locul trei în finalele pe aparate, pe lângă medalia de argint de la individual compus, astfel că bilanţul României la acest concurs este de opt medalii.

„Afacere” românească
Cele patru reprezentante ale României au dominat autoritar a 16-a ediţie a întrecerii „Coupe Avenir” pentru juniori şi junioare, desfăşurată la finalul săptămânii la Mamledy (Belgia). Ca dovadă, după medalia de aur cucerită în concursul pe echipe şi cea de argint de la individual compus obţinute sâmbătă, „tricolorele” au mai obţinut şase medalii în finalele pe aparate, disputate duminică seară. Cele mai strălucitoare rezultate le-a obţinut Asiana Peng, de la CNS „Cetate”, care a triumfat în finalele de la bârnă şi sol.
În finala de la bârnă, Asiana Peng şi Andreea Ciuruşniuc au fost în dispută directă pentru primele două locuri. Asiana a avut un minim avantaj la final, fiind notată cu 13.950 (5.7 / 8.250) faţă de 13.900 (5.5 / 8.400), cât a obţinut gimnasta de la Steaua. Pe locul trei s-a clasat Adelia Galofaro (Belgia) 12.900. Istoria s-a repetat aproape identic şi la sol, doar că între cele două românce s-a intercalat o sportivă din Canada. Astfel, Asiana Peng s-a impus pe covorul de la sol cu nota de 14.150 (5.4 / 8.750), depăşindu-le pe Sydney Solosky (Canada) 13.900 şi Andreea Ciuruşniuc 13.700 (5.2 / 8.500). La sărituri s-a impus Sydney Solosky (Canada), cu un total de 13.775, urmată de Andreea Ciuruşniuc 13.650 (S.1: 13.400 / 4.4 / 9.000; S.2: 13.450 / 5.0 / 8.900), la egalitate cu Sydney Laird (Canada). La rândul ei, Maria Holbură a încheiat pe locul patru, cu 13.250 (S.1: 13.700 / 5.0 / 8.700; S.2: 12.800 / 4.0 / 8.800). Finala de la paralele a fost adjudecată de Sydney Laird (Canada) 12.900, locul secund revenind colegei sale Sydney Solosky 12.450, iar pe treapta a 3-a urcând Andreea Ciuruşniuc 12.050 (5.1 / 6.950). Anterior, echipa României le devansase pe Belgia şi Canada, iar la individual compus, Andreea Ciuruşniuc (Steaua) s-a clasat pe locul secund cu 51.549 puncte.
Competiţia de la Mamledy a aliniat la start junioare şi juniori din 13 ţări: Algeria, Canada, Germania, Marea Britanie, Islanda, Luxemburg, Maroc, Olanda, Suedia, SUA, Qatar, Belgia şi România.